Podstawy hodowli komórek roślinnych dla biotechnologów 1400-216PHKR
Przedmiot przekazuje podstawowe wiadomości z zakresu roślinnych kultur w warunkach in vitro: charakterystyki, rodzajów i zastosowań tych kultur w badaniach podstawowych i działaniach aplikacyjnych.
Wykład obejmuje zagadnienia dotyczące hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych, zarówno podstawy teoretyczne, jak i zastosowania praktyczne.
Tematyka wykładów:
1. Wyposażenie laboratorium hodowli komórek i tkanek;
2. Pożywki, podłoża i warunki hodowli, sterylność, eliminacja drobnoustrojów;
3. Podstawowe metody stosowane w hodowli komórek zwierzęcych;
4. Hodowle pierwotne i linie komórkowe. Ko-kultury i kultury tkankowe trójwymiarowe;
5. Przegląd rodzajów i zastosowań kultur in vitro; Skala kultury;
6. Metody krioprezerwacji materiału roślinnego i ich zastosowania;
7. Hormonalna regulacja organogenezy u roślin;
8. Embriogeneza somatyczna; Mikrorozmnażanie;
9. Otrzymywanie roślinnych mieszańców międzygatunkowych i form oddalonych;
10. Produkcja metabolitów wtórnych w kulturach in vitro. Biotyzacja kultur in vitro;
11. Zastosowania transformowanych roślin i ich organów;
12. Zastosowanie hodowli komórkowych i tkankowych w nauce, biotechnologii i medycynie.
Ćwiczenia w części roślinnej obejmują samodzielne wykonanie przez studentów doświadczeń, obrazujących zagadnienia poruszane na wykładach.
Przykładowe ćwiczenia:
1. Krioprezerwacja - przechowywanie żywego materiału roślinnego pochodzącego z kultur in vitro w temperaturze ciekłego azotu (-196 oC).
2. Wpływ hormonów na różnicowanie się organów lnu.
3. Mikrorozmnażanie zarodków storczyka, roślin fiołka afrykańskiego i bazylii wonnej.
4. Powstawanie zarodków somatycznych z kultury zawiesinowej Gentiana spp.
5. Hodowla zawiesinowa komórek tytoniu BY 2.
6. Mikrorozmnażanie pomidora i ogórka z fragmentów pędów młodych siewek.
Kierunek podstawowy MISMaP
biotechnologia
ochrona środowiska
biologia
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wiedza
1. Zna i rozumie biochemiczne, komórkowe i molekularne podstawy funkcjonowania organizmów roślinnych
2. Ma wiedzę dotyczącą wykorzystania technicznych i technologicznych aspektów biotechnologii roślin
3. Potrafi opisać podstawowe procesy jednostkowe w biotechnologii roślin, zna podstawy wykorzystania bakterii i komórek roślinnych w produkcji preparatów bioaktywnych
4. Rozumie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy
Umiejętności
1. Stosuje podstawowe techniki, właściwe dla biotechnologii roślin
2. Przeprowadza proste zadania badawcze lub ekspertyzy pod okiem opiekuna
3. Wykazuje umiejętność krytycznego opracowania wybranego problemu naukowego w formie pisemnego referatu w jęz. polskim, z poprawną dokumentacją
4. Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania na podstawie danych z różnych źródeł, w tym własnych wyników
5. Rozumie znaczenie badań rynkowych dla oceny zapotrzebowania na produkty roślinne, pozyskane metodami biotechnologicznymi
Kompetencje społeczne
1. Wykazuje odpowiedzialność za własną pracę i powierzony sprzęt; wykazuje poszanowanie pracy własnej i innych
2. Wykazuje zdolność do efektywnej pracy w zespole
3. Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji o nowych osiągnięciach biotechnologii roślin i potrafi przekazać te informacje w sposób zrozumiały
Kryteria oceniania
Wykład – egzamin pisemny, pytania otwarte, test. Do egzaminu mogą przystąpić jedynie studenci, którzy zaliczyli ćwiczenia. Kryterium zaliczenia jest wykazanie, że opanowana została wiedza przekazywana na wykładzie.
Ćwiczenia – zaliczenie ustne - prezentacja multimedialna. Dopuszczenie do zaliczenia ćwiczeń na podstawie obecności (dopuszczalna jest jedna nieobecność! ). Kryterium zaliczenia jest wykazanie, że opanowana została wiedza przekazywana podczas zajęć.
Praktyki zawodowe
Nie
Literatura
Podstawy biotechnologii (red. Colin Ratledge, Bjorn Kristiansen, PWN 2011)
Biotechnologia roślin (red. Stefana Malepszy, Warszawa, PWN 2001),
Biotechnologia molekularna (Jerzy Buchowicz, Warszawa PWN 2006),
Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom II (red. Adam Woźny i Krystyna Przybył, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2004).
Plant Tissue Culture Techniques and Experiments (Roberta H. Smith, Academic Press, ISBN #0-12-650342-7).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: