Biologia molekularna roślin -W 1400-216BMR-W
1. Podstawowe koncepcje i metodologia biologii molekularnej. 2. Rośliny modelowe; genomika roślin; struktura, skład i ewolucja genomów roślinnych. 3. Genetyka klasyczna i odwrotna genetyka (reverse genetics) w analizie funkcji genów u roślin. 4. Regulacja ekspresji genów jądrowych; chromatyna i dziedziczenie epigenetyczne. 5. Przewodzenie sygnałów u roślin. 6. Genetyczna regulacja rytmów dobowych i procesu kwitnienia. 7. Organizacja i regulacja ekspresji genów organellarnych. 8. Globalna analiza ekspresji genów: mikromacierze DNA, proteomika i metabolomika roślin. 9. Współczesna biotechnologia roślin a etyka.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
Zna podstawowe mechanizmy genetyczne i molekularne funkcjonowania roślin, w szczególności w odniesieniu do budowy i regulacji genomów roślinnych, i przebiegu procesów rozwojowych.
Zna różnorodne techniki i narzędzia badawcze, stosowane w biologii molekularnej roślin i właściwie planuje ich wykorzystanie do rozwiązywania postawionych zadań.
Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania i interpretowania wyników badań molekularnych na podstawie otrzymanych danych.
Wykazuje umiejętność korzystania ze źródeł elektronicznych i literatury naukowej poświęconej biologii molekularnej roślin.
Kryteria oceniania
Zaliczenie wykładu na podstawie egzaminu pisemnego, który składa się z pytań o charakterze otwartym i zamkniętym.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. Podstawy biologii molekularnej. Lizabeth A. Allison. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2009
2. Biochemistry and Molecular Biology of Plants. Buchanan, Gruissem, Jones. 2000
3. Biologia komórki roślinnej. T.1. Struktura. T.2. Funkcja. P. Wojtaszek, A. Woźny, L. Ratajczak (red.). PWN, 2006.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: