Biochemia roślin 1400-216BCHR
I. Badanie metabolizmu komórkowego: Włączanie [14CO2] do cukrów w izolowanych liściach fasoli, fenylo[14C]alaniny do kwasu cynamonowego, apigeniny i apiiny w izolowanych komórkach z liści pietruszki, [14C]octanu do lipidów w pędach lub protoplastach liści nagietka.
II. Badanie enzymów roślinnych: Izolowanie i badanie aktywności fosfolipazy D z liści kapusty włoskiej, oznaczanie aktywności glikozydaz w ekstraktach z tkanek roślinnych, amoniakoliazy fenyloalaninowej z koleoptyli jęczmienia, solubilizacja i rekonstytuowanie aktywności glukozylotransferazy UDPglukoza:sterole z frakcji mikrosomalnej bulw ziemniaka lub liści pomidora.
III. Metody otrzymywania i analizy metabolitów pierwotnych: Wyodrębnianie i charakterystyka amylozy i amylopektyny z bulw ziemniaka, pektyn z buraka cukrowego lub owoców cytryny, karotenoidów z korzenia marchwi lub owoców pomidora, tokoferoli, chinonów poliprenylowych lub steroli z liści fasoli lub rzepaku, galaktolipidów chloroplastowych z liści fasoli lub szpinaku. Identyfikacja składników oligo- lub polisacharydów roślinnych oraz kwasów tłuszczowych w acyloglicerolach.
IV. Metody otrzymywania i analizy metabolitów wtórnych: Otrzymywanie i charakterystyka kofeiny z liści herbaty lub kawy, nikotyny z liści tytoniu, glikoalkaloidów steroidowych z liści lub "kiełków" ziemniaka, barwników antocyjanowych z kwiatów bławatka, czarnej malwy lub liści czerwonej kapusty, apiiny z korzeni pietruszki, glikozydów kwasów triterpenowych z kwiatów nagietka lub słonecznika. Badanie struktury flawonoidów metodą analizy spektralnej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Biotechnologia
Wykazuje znajomość podstawowych technik i narzędzi wykorzystywanych w badaniach metabolitów roślinnych i rozumie znaczenie pracy doświadczalnej w biotechnologii oraz potrafi opisać znaczenie analiz molekularnych w badaniach biologicznych. (K_W04)
Ma wiedzę dotyczącą wykorzystania technicznych i technologicznych aspektów biotechnologii, zwłaszcza w zakresie otrzymywania i analizowania substancji roślinnych. (K_W05)
Rozumie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. (K_W09)
Stosuje podstawowe techniki, właściwe dla biochemii roślin. (K_U01)
Przeprowadza proste zadania badawcze lub ekspertyzy pod okiem opiekuna. (K_U04)
Wykonuje w laboratorium proste pomiary fizycznochemiczne lub/i biologiczne oraz dokonuje obserwacji, oraz stosuje, na poziomie podstawowym, metody matematyczne do opisu zjawisk i analizy danych. (K_U05)
Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania na podstawie danych z różnych źródeł. (K_U06)
Wykazuje umiejętność krytycznego opracowania wybranego problemu naukowego w formie pisemnego referatu, z poprawną dokumentacją. (K_U07)
Wykazuje umiejętność pozyskania i charakterystyki materiału roślinnego. (K_U08)
Wykazuje odpowiedzialność za własną pracę i powierzony sprzęt; wykazuje poszanowanie pracy własnej i innych. (K_K03)
Wykazuje zdolność do efektywnej pracy w zespole. (K_K04)
Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji o nowych osiągnięciach biotechnologii, zwłaszcza w zakresie biochemii roślin, i potrafi przekazać te informacje w sposób zrozumiały. (K_K06)
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia ćwiczeń:
Wykonanie wszystkich zadań laboratoryjnych przydzielonych przez prowadzących, przygotowanie pisemnych sprawozdań z wykonanych ćwiczeń (obejmujących opracowanie wyników eksperymentów i ich interpretację).
Warunki zaliczenia egzaminu:
Egzamin pisemny (opisowy, pytania otwarte). Do egzaminu mogą przystąpić jedynie studenci, którzy zaliczyli ćwiczenia. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 50% punktów.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Ćwiczenia z biochemii. Praca zbiorowa pod redakcją L. Kłyszejko-Stefanowicz. PWN, Warszawa, wydanie dowolne.
Berg J., Tymoczko J., Stryer L., Biochemia, PWN Warszawa, 2005.
Kączkowski J., Biochemia roślin, PWN Warszawa, wydanie dowolne.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: