Klimatologia dla biologów 1400-122KLIM
Najważniejsze zagadnienia
1. Wpływ pogody i jej zmian na organizm człowieka – elementy biometeorologii dla biologów.
2. Wpływ klimatu na organizm człowieka – elementy bioklimatologii dla biologów.
3. Fenologia – obserwacje biologiczno-klimatologiczne i biologiczno-meteorologiczne oraz ich znaczenie w ocenie warunków środowiskowych.
4. Elementy agroklimatologii i agrometeorologii dla biologów.
5. Zanieczyszczenie światłem jako specyficzny rodzaj zanieczyszczenia środowiska.
6. Zanieczyszczenie powietrza – różne problemy różnych regionów świata, specyfika Polski.
7. Wybrane lokalne i regionalne problemy związane z ochroną atmosfery (jak występowanie zagrożenia tlenkiem węgla, włóknami azbestu).
8. Treści środowiskowe, w tym dotyczące warunków klimatycznych, w strategiach smart cities. Adaptacje miast do zmian klimatu, w tym działania w tym zakresie podejmowane przez miasta polskie.
9. Monitoring warunków aerosanitarnych w mieście (typy lokalizacji stacji pomiarowych, możliwości biomonitoringu).
10. Klimat pomieszczeń – zagrożenia, możliwości regulacji.
11. Metody opracowania danych i prezentacji wyników w klimatologii oraz ochronie atmosfery – wybór elementów przydatnych dla biologów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student zna wpływ środowiska atmosferycznego na zdrowie i samopoczucie człowieka oraz na rośliny i zwierzęta
Student zna przyczyny różnych problemów dotyczących warunków aerosanitarnych w skali regionalnej i lokalnej
Student zna sposoby kształtowania warunków środowiskowych podejmowane w miastach
Umiejętności
Student potrafi prowadzić obserwacje służące wykazaniu wpływu środowiska atmosferycznego na człowieka i przyrodę
Student potrafi pozyskiwać i opracowywać dane dotyczące warunków aerosanitarnych
Student potrafi identyfikować niekorzystne warunki aerosanitarne
Postawy
Student rozumie potrzebę wykorzystania wiedzy i umiejętności z zakresu klimatologii i meteorologii w naukach biologicznych
Kryteria oceniania
Zaliczenie jest dokonywane na podstawie ocen za 3 prace przygotowane z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie zajęć. Po zakończeniu każdego bloku tematycznego jest podawany temat pracy związanej z tym zagadnieniem. Wybór trzech zagadnień z tej puli jest dowolny, każdy student może zdecydować się na wybór tych problemów, które uzna za szczególnie interesujące bądź dla niego przydatne.
Za każdą z prac można uzyskać do 10 punktów. W ocenie brane są pod uwagę następujące elementy: 1/ trafność oceny opisywanego problemu; 2/ umiejętność spójnego i logicznego ujęcia całości uwzględnionych treści; 3/ poprawność i czytelność dokumentacji. W sumie za prace można zdobyć do 30 punktów.
Sprawy organizacyjne
Obecność na każdych zajęciach nie jest bezwzględnie wymagana, jednak liczba nieusprawiedliwionych nieobecności nie powinna przekroczyć dwóch, ponadto student opuszczający bez usprawiedliwienia zajęcia nie może liczyć na indywidualne rozszerzone konsultacje służące tym samym celom, którym służyły pominięte przez niego zajęcia (może na to liczyć student, który usprawiedliwił swą nieobecność). Usprawiedliwienie powinno być przedstawione bezpośrednio po zajęciach, na których student był nieobecny.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Bac S., Koźmiński C., Rojek M., 1998, Agrometeorologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Bell J.N.B., Treshow M., 2004, Zanieczyszczenie powietrza a życie roślin, WN-T, Warszawa.
Juda-Rezler K., 2000, Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa.
Kozłowska-Szczęsna T., Krawczyk B., Kuchcik M., 2004, Wpływ środowiska atmosferycznego na zdrowie i samopoczucie człowieka, Monografie IGiPZ PAN, 4 Warszawa.
Kuchcik M., Błażejczyk K., Szmyd J., Milewski P., Błażejczyk A., Baranowski J., 2013, Potencjał leczniczy klimatu Polski, IGiPZ PAN SEDNO Wydawnictwo Akademickie, Warszawa.
Lewińska J., 2000, Klimat miasta. Zasoby. Zagrożenia. Kształtowanie, IGPiK, Kraków.
Szponar A., 2003, Fizjografia urbanistyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa
Tamulewicz J., 1997, Pogoda i klimat Ziemi, [w:] Wielka encyklopedia geografii świata, t. V, Wydawnictwo KURPISZ s.c., Poznań.
Woś A., 1996, Meteorologia dla geografów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo, 2012, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: