Biotechnologia zwierząt 1400-115BZ
Zajęcia podzielone będą na trzy bloki tematyczne. Poniżej przedstawiamy przykładowe tematy zajęć realizowanych w tych blokach:
Blok I. Modyfikacje genomu zwierząt w biotechnologii i medycynie:
• Edycja genomu zarodkowego potencjalną metodą usuwania mutacji wywołujących choroby genetyczne.
• Celowana edycja genomu w żywych atenuowanych szczepionkach przeciwpasożytniczych.
• Modyfikacje genomu organizmów przenoszących pasożyty metodą ograniczenia występowania chorób pasożytniczych.
• Zwierzęta modyfikowane genetycznie jako modele chorób w badaniach biomedycznych.
• Zwierzęta modyfikowane genetycznie jako źródło substancji o znaczeniu leczniczym (np. czynniki krzepnięcia krwi) i organów do przeszczepu (ksenotransplantacje).
• Białka pasożytnicze w leczeniu chorób autoimmunizacyjnych.
Blok II. Zastosowanie komórek w biotechnologii i medycynie:
• Medycyna regeneracyjna i badania biomedyczne.
• Komórki iPS, uzyskiwanie i wykorzystanie w biotechnologii.
• Tworzenie organoidów in vitro jako narzędzie w badaniach biomedycznych.
• Chimery międzygatunkowe w badaniach biomedycznych.
• Klonowanie jako metoda wspomagania hodowli zwierząt gospodarskich i ratowania ginących gatunków.
Blok III. Techniki wspomaganego rozrodu w hodowli zwierząt i medycynie:
• Techniki zapłodnienia pozaustrojowego.
• Najnowsze trendy w biologii reprodukcyjnej – tworzenie gamet in vitro, badania nad pozaustrojowym rozwojem poimplantacyjnym.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Ma podstawową wiedzę w wybranych obszarów biotechnologii zwierząt oraz rozumie związki i zależności między różnymi dyscyplinami przyrodniczymi. (K_W01)
Wykazuje znajomość podstaw nauk przyrodniczych, kategorii pojęciowych i terminologii przyrodniczej oraz znajomość metod badawczych, a także potrafi wskazać ostatnie odkrycia naukowe w naukach biologicznych, w tym biotechnologii zwierząt. (K_W02)
Wykazuje znajomość podstawowego słownictwa w dziedzinie biotechnologii zwierząt w wybranym obcym języku nowożytnym (angielskim). (K_W06)
Wykazuje umiejętność czytania ze zrozumieniem literatury fachowej w języku nowożytnym (angielskim) i komunikowania się na podstawowym poziomie. (K_U02)
Wykazuje umiejętność wykorzystania dostępnych źródeł informacji, w tym ze źródeł elektronicznych. (K_U03)
Wykazuje umiejętność poprawnego wnioskowania na podstawie danych z różnych źródeł. (K_U06)
Wykazuje zrozumienie zjawisk i procesów biologicznych istotnych dla funkcjonowania organizmów zwierzęcych i biotechnologii zwierząt. (K_K01)
Wykazuje zdolność do efektywnej pracy w zespole. (K_K04)
Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu informacji o nowych osiągnięciach biotechnologii i potrafi przekazać te informacje w sposób zrozumiały. (K_K06)
Kryteria oceniania
Sprawdzian ustny
Aby zostać dopuszczonym do zaliczenia przedmiotu student musi (i) uczęszczać na zajęcia (dopuszczone 2 nieobecności), (ii) przygotować prezentację na podstawie publikacji i ją wygłosić na zajęciach. Samo zaliczenie będzie miało formę "debaty oksfordzkiej". Studenci dostaną z odpowiednim wyprzedzeniem temat debaty (w formie ogólnego pytania związanego z tematyką zajęć, np. „Czy należy wykorzystywać w medycynie i biotechnologii techniki modyfikacji genomu?”) i będą musieli w oparciu o materiał prezentowany i omawiany na zajęciach przygotować argumenty za i przeciw. W czasie zaliczenia, po losowym podzieleniu na dwie grupy (za i przeciw), studenci będą ze sobą dyskutować (dyskusja ma ściśle określoną formę pozwalającą na spokojną wypowiedź każdego z jej uczestników). W ocenie studentów pod uwagę brana będzie merytoryczna poprawność argumentów, forma wypowiedzi (np. zamknięcie wypowiedzi w przewidzianym na nią czasie), wykorzystanie informacji zdobytych w czasie zajęć.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Podstawową literaturę będą stanowiły publikacje naukowe podane do wiadomości studentów na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: