Zastosowanie GIS w geomorfologii i geologii czwartorzędu 1300-WZGGQZ1
Zajęcia w formie laboratorium komputerowego, w trakcie którego studenci w praktyce zapoznają się z podstawowymi możliwościami programu ArcGIS jako ogólnodostępnego studentom Wydziału Geologii narzędzia do pracy w środowisku GIS oraz możliwościami, jakie stwarza GIS (w szczególności wykorzystanie cyfrowych modeli rzeźby terenu), w geomorfologii i geologii czwartorzędu.
Program zakłada przeprowadzenie zajęć w trakcie których studenci, po uprzednim wprowadzeniu i przekazaniu instrukcji w formie skryptu lub krótkiego wykładu samodzielnie wykonają szereg operacji z zakresu: rejestracji danych kartograficznych, wektoryzacji i podstawowych operacji na danych przestrzennych, analizy cyfrowego modelu rzeźby terenu (obliczanie ekspozycji, nachylenia stoku, generowanie profili morfologicznych), eksport danych, przygotowywania wizualizacji oraz wersji „do druku”
Efektem końcowym będzie komplet map cyfrowych i wizualizacji wykonanych samodzielnie i przygotowanych do druku, które staną się podstawą do zaliczenia przedmiotu.
Uczestnicy mogą opracowywać własne materiały, pomocne w realizacji prac dyplomowych lub otrzymają podstawowe materiały kartograficzne od prowadzących.
Główne oprogramowanie wykorzystywane na zajęciach to ArcGIS 10.1
Zajęcia zostały zaprojektowane dla grupy 10-ciu osób.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
WIEDZA: zna ideę Systemów Informacji Przestrzennej, podstawowe metody prezentacji kartograficznej oraz najważniejsze zastosowania programu ArcGIS – ArcCatalog, ArcMap
K_W02 - zna metody pozyskiwania i opracowywania materiałów geologicznych do celów zawodowych z wykorzystaniem technik komputerowych, poznaje metody i narzędzia do tworzenia różnorodnych modeli geologicznych w oparciu o bazy danych
K_W05 - ma wiedzę na temat modeli środowiska geologicznego i geograficznego, baz geoprzestrzennych danych geologicznych i środowiskowych, posiada znajomość specjalistycznego oprogramowania, wprowadzania, przetwarzania i sposobów wizualizacji danych w programach opartych na bazach danych geologicznych
UMIEJĘTNOŚCI: potrafi samodzielnie wykonywać umiarkowanie skomplikowane czynności z zakresu pozyskania i przetwarzania danych przestrzennych. Potrafi edytować dane wektorowe i rastrowe, zarządzać danymi, wykonywać podstawowe analizy statystyczne i przestrzenne z użyciem ArcGIS. Umie przygotować mapy do wydruku i publikacji.
K_U02 - korzysta z zasobów internetowych danych geologicznych, potrafi dokonać ich weryfikacji, wykorzystuje do obliczeń geologicznych proste oraz zaawansowane programy komputerowe, interpretuje wyniki obliczeń w sposób opisowy lub graficzny
KOMPETENCJE SPOŁECZNE: wybiera najkorzystniejsze metody pracy z oprogramowaniem. Dobiera odpowiednie narzędzia do rozwiązania problemów analitycznych. Krytycznie ocenia wyniki własnej pracy.
K_K01 - Absolwent jest gotów do ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi
K_K09 - jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej związanej z wybranym kierunkiem
Kryteria oceniania
Kontrola obecności – dopuszczalne 2 nieobecności w semestrze,
ocena prac wykonywanych na zajęciach (kompletność, jakość, estetyka), w ramach zaliczenia poprawkowego – ocena poprawionych załączników.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Gotlib D., Iwaniak A., Olszewski R., 2008, GIS. Obszary zastosowań, PWN, Warszawa.
Longley P.A., Goodchild M.F., Maguire D.J, Rhind D.W. 2008. GIS. Teoria i praktyka. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
MICRODEM: http://www.geom.uni.wroc.pl/kasprzak/mk_mdem.html
Urbański J., 2008, Gis w badaniach przyrodniczych, Wyd. Uniw. Gdański (http://ocean.ug.edu.pl/~oceju/CentrumGIS/dane/GIS_w_badaniach_przyrodniczych_12_2.pdf)
Wood J. D. 1996. The geomorphological characterisation of digital elevation models. PhD Thesis, University of Leicester, UK, http://www.soi.city.ac.uk/~jwo/phd
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: