Surowce mineralne oceanu światowego 1300-WSMO201
Wykład wprowadza studentów w problematykę genezy i budowy oceanów, mechanizmów zachodzących w płaszczu Ziemi i litosferze odpowiedzialnych za dynamikę zmian położenia kontynentów, tworzenia się określonych form morfogenetycznych oceanów i procesów prowadzących to powstania nagrodzeń kopalin. Przedstawiona zostaje informacja o historii rozwoju badań geologicznych i surowcowych w oceanie oraz rozwoju technologii zagospodarowania morskich złóż kopalin. Studenci będą wiedzieli, że jedyna realna i dostępna ludzkości rezerwa surowcowa występuje w morzach i oceanach świata. Poznają pełen katalog utworów geologicznych z podziałem na obecnie wykorzystywane oraz surowce przyszłości. W trakcie wykładu prezentowane są informacje o genezie, rodzaju minerałów użytecznych tworzących złoża kopalin, ich geograficznej dystrybucji, wielkości zasobów oraz możliwościach technicznych zagospodarowania. Wykład ilustrowany jest licznymi materiałami zdjęciowymi i grafiką, ponadto studenci dostają na wykładzie „do ręki” próbki pobranych z oceanów skał : konkrecje Fe-Mn, rudy siarczkowe, iły metalonośne, surowce okruchowe i In. Studenci zapoznawani są z podstawami prawnymi działań państw i podmiotów gospodarczych z zakresu geologii i górnictwa. Po wysłuchaniu wykładów są w stanie rozumieć znaczenie zasobów oceanu w światowym rynku surowców mineralnych oraz niebezpieczeństwa dla ekosystemu morskiego związane z eksploatacją złóż kopalin.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu cyklu wykładów student lepiej rozumie imperatywy działania ludzkości w najbliższych dekadach w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego. Znają potencjalne zagrożenia związane z eksploatacją kopalin. Orientują się w układzie światowych zasobów morskich kopalin oraz wiodących państw eksploatujących te zasoby. Znają genezę kopalin, rodzaje minerałów użytecznych, genezę oceanów i ich budowę.
Kryteria oceniania
Sprawdzanie wiadomości przekazanych na wykładzie. Zaliczenie w formie pisemnej lub ustnej.
W ROKU AKAD. 2019/2020, ZE WZGLĘDU NA COVID-19 KRYTERIA OCENIANIA I ZALICZANIA USTALA PROWADZĄCY ZAJ ĘCIA. PODAJE JE DO WIADOMOŚCI STUDENTÓW NA MIN. 10 DNI PRZED TERMINEM ZALICZENIA.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Surowce mineralne oceanu światowego 1998, Depowski S., Kotliński R., Ruhle E., Szamałek K. Wyd. Naukowe Scholar
Geologia i surowce mineralne oceanów. Mizerski W.& Szamałek K. 2009 PWN Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: