- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Surowce krytyczne vs. polityka 1300-WSKVSP-OG
Geologia gospodarcza jest podstawą zrozumienia współczesnych procesów gospodarczych, politycznych i cywilizacyjnych. O ile geologia gospodarcza koncentruje swoja uwagę bardziej na zagadnieniach gospodarczych, o tyle proponowany przedmiot rozszerza omawiana problematykę o zagadnienia politologiczne, stosunki międzynarodowe, problemy i procesy historyczne, społeczne i kulturowe. Dopiero takie holistyczne podejście pozwoli zrozumieć istotę dostępu człowieka do kopalin, a następnie surowców mineralnych i zrozumieć jaki wpływ na człowieka wywarły prymitywne początkowe, a następnie coraz bardziej rozwinięte nauki geologiczne. Od początku funkcjonowania człowieka nie jako biernego uczestnika procesów naturalnych poprzez świadome wykorzystanie zasobów naturalnych (początkowo ograniczonych do krzemienia i gliny) do rozwiniętych gałęzi mineralnego przemysłu przetwórczego dostarczającego nowoczesnej gospodarcze ponad 200 produktów handlowych mineralnych, wśród nich metale ziem rzadkich i surowce krytyczne. Poznanie podstaw wiedzy o geograficznej dystrybucji złóż kopalin najważniejszych dla gospodarki, wiedza o formach rynku (monopol, oligopol, polipol) pozwoli studentom zrozumieć przyczyny napięć w międzynarodowym łańcuchu dostaw, przyczyn zakłóceń, roli surowców w możliwości realizacji zbrojeń i prowadzenia wojen, rozwoju przemysłu kosmicznego i rozwoju produkcji nowoczesnych technologii informatycznych. Zagospodarowanie złóż kopalin jest jednym z etapów niezbędnych dla funkcjonowania gospodarki. Ubożenie złóż, coraz trudniejsze warunki geologiczno-górnicze ich występowania – wymagają niezwykłego rozwoju technologicznego i technicznego. W związku z tym studencci zostaną zapoznani z najnowszymi zdobyczami w zakresie przemysłu mineralnego. Studenci poznają historię świata widzianą z innego punktu widzenia, wyjaśnienia rodzajów surowców, których pozyskanie było przyczynami powstania konfliktów zbrojnych. Jednocześnie zrozumieją, że wojny są zawsze związane z kryzysami przegranych, ale znacznym rozwojem wygranych poprzez uruchamianie gospodarki wojennej, likwidację bezrobocia, społeczne awanse, powojenne procesy rozwoju cywilizacyjnego. Omówione zostaną współczesne niewypowiedziane wojny surowcowe, toczące się na razie bez fazy gorącej-zbrojnej (oby tak zostało) dotyczące zagospodarowania zasobów bieguna północnego (Arktyki), surowców dna oceanicznego czy zasobów kosmosu. Geologiczne aspekty tych procesów są oczywiste. To geolodzy są grupą zawodowa która zdecyduje jakie państwa uzyskają przewagę w zagospodarowaniu Arktyki (decydują o tym zapisy Międzynarodowej Konwencji Prawa Morza umożliwiające na podstawie udokumentowanej geologicznie genezy jednostek i formacji znacząco rozszerzyć obszar szelfu kontynentalnego przynależnego państwu nadbrzeżnemu).
Zatem zrozumienie procesów i wiedzy geologicznej vs polityki międzynarodowej głównych graczy politycznych będzie możliwe po aktywnym uczestnictwie w proponowanym wykładzie i konwersatorium.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie podstawowe informacje z zakresu geologii złożowej i gospodarczej, międzynarodowych stosunków gospodarczych, ekonomii, historii powszechnej. Student potrafi połączyć przyczynę i skutki konfliktów zbrojnych. Rozumie historyczne procesy i ich przyczyny w obszarze kolonizacji, podziału polityczno-gospodarczego świata, znaczenia i roli surowców mineralnych w rozwoju cywilizacji. Potrafi objaśnić polityczne znaczenie krajów i rejonów geograficznych dla światowej gospodarki. Rozumie przyczyny przerwania łańcucha dostaw w układzie regionalnym i branżowym. Potrafi wytłumaczyć znaczenie współczesnych procesów aktywności inwestycyjnej, gospodarczej i politycznej Chin, Rosji w Afryce, USA w Ameryce Południowej i Azji płd.wsch. Rozumie znaczenie międzynarodowych organizacji w zakresie surowców mineralnych (OPEC, CIPEC, IBA i in.) i ich wpływ na międzynarodowy rynek surowcowy. Rozumie dlaczego embarga i blokady gospodarcze nie eliminują głównych graczy surowcowych z rynku, lecz dokonują przemian organizacyjno-strukturalnych pozwalających stronom na dalsze korzystanie z dostaw surowców (shadow fleet, black market itd.).
Kryteria oceniania
Wiedza studenta oraz zaangażowanie w proces kształcenia powinna być głównie oceniana poprzez konwersatoryjny (aktywny) sposób uczestnictwa w zajęciach. Zaliczenie przedmiotu na ostatnich zajęciach poprzez wspólne z prowadzącym zadawanie pytań i wspólną ocenę zdobytej wiedzy.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Nafta rządzi światem A. Zischka
Geologia gospodarcza K.Szamałek
Wojna o minerały. Jak surowce strategiczne decydują o naszej przyszłości energetycznej. Ernest Scheyder
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: