- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Parki narodowe w XXI wieku – przeżytek czy nowe wyzwania (na przykładzie Tatrzańskiego Parku Narodowego) 1300-WPNPNW-OG
Przegląd literatury przedmiotowej – polskiej i zagranicznej dotyczącej historii powstania i działania Tatrzańskiego Parku Narodowego, historii geologicznej i przyrodniczej masywu tatrzańskiego, a także rozwoju myśli ekologicznej i ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej w formie wielkoobszarowych parków o charakterze regionalnym (krajowym/narodowym). Historia kształtowania się idei ochrony masywu tatrzańskiego, historia regulacji prawnych związanych z jej realizacją. Zadania i cele tej formy ochrony przyrody, zwłaszcza w kontekście ochrony przyrody nieożywionej. Implementacja wyników badań przyrodniczych – z wielu dziedzin nauki – w ustawowe zasady organizacji i działania parków narodowych (na przykładzie TPN). Wpływ globalnych zmian antropogenicznych na ideę ochrony przyrody. Konflikty „prawne” oraz socjologiczno-społeczne związane z rozwojem cywilizacyjnym na przykładzie działań i problemów w zarządzaniu Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Problemy związane z wykorzystaniem zasobów naturalnych znajdujących się w obszarach prawnie chronionych (na przykładzie TPN). Problemy związane z przekroczeniem „pojemności turystycznej” obszarów prawnie chronionych. Kształtowanie świadomości ekologicznej we wszystkich aspektach kontaktu człowieka z obszarami chronionymi.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W01 - dostrzega wielorakie związki między elementami składowymi środowiska i rozumie procesy zachodzące w środowisku na różnych poziomach organizacji przyrody,
K_W02 - zna problemy i metody badawcze z wybranych nauk z dziedzin nauk przyrodniczych, ścisłych, rolniczych,
K_W03 - zna proste i zaawansowane instrumentalne metody analityczne stosowane w badaniach skał, minerałów i substancji pochodzenia organicznego, chemizmu i dynamiki wód i innych elementów środowiska przyrodniczego, ma wiedzę w zakresie wpływu człowieka na przebieg procesów przyrodniczych
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne (opracowanie typu esej). Dopuszczalna liczba nieobecności na zajęciach: trzy. Zaliczenie poprawkowe: egzamin ustny.
Praktyki zawodowe
brak
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: