- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Międzynarodowy rynek surowców mineralnych 1300-WMRSM-OG
Wiek XXI często określany jest wiekiem surowców mineralnych.
Wynika to z rozwoju gospodarczego świata, wzrostu globalnej liczby ludności i konieczności zaspokojenia jej potrzeb. Rozwój naukowo-techniczny i postęp technologiczny z jednej strony wymagają dostarczenia nowych nieznanych wcześniej lub niewykorzystywanych surowców mineralnych (REE, surowce krytyczne) z drugiej umożliwiają wydobycie i przeróbkę złóż kopalin, które wcześniej uznane były za nieprzydatne np. ze względu na niskie cechy jakościowe lub zbyt małą zawartość składnika użytecznego. Dodatkowo wymagania ochrony środowiska stwarzają popyt na surowce służące remediacji zanieczyszczeń chemicznych. Współczesny świat opiera swój rozwój na międzynarodowej współpracy gospodarczej, Słuchacze wykładu zostają zapoznani z przekrojowym zagadnieniem roli i znaczenia surowców mineralnych we współczesnym świecie , ewolucji i zmian jakie zachodzą na rynku surowcowym w wyniku oddziaływania różnych czynników w tym egzogenicznych dla gospodarek jak np. konflikty zbrojne. Przez stulecia rynki surowcowe ulegały ewolucji od monopolu na surowce w czasach kolonialnych i neokolonialnych do międzynarodowej współpracy gospodarczej. W procesie obrotu surowcami mineralnymi wielką rolę spełniają międzynarodowe giełdy surowcowe o zasięgu światowym (LME, NYMEX-COMEX) lub regionalnym (Kala Lumpur Stock Exchange). Poza giełdami w tym obszarze surowców mineralnych ogromną rolę odgrywają lub próbują odgrywać międzynarodowe organizacje surowcowe (np.OPEC, CIPEC, IBA). Ceny światowe surowców mineralnych kształtowane są przez giełdy mineralne reagujące na sygnały gospodarcze, polityczne i społeczne płynące ze świata. Poziom cen wpływa na rozwój bądź stagnacje międzynarodowych projektów surowcowych mających za zadanie uzupełnianie rezerw surowcowych w nowych udokumentowanych złożach kopalin. Strategia koncernów mineralnych musi być dostosowana do zmian na globalnym rynku. Wiąże się to z procesami internacjonalizacji, globalizacji i koncentracji jakie zachodzą na światowym rynku surowcowym. W trakcie wykładu omówione zostaną przykłady działania światowych firm mineralnych np., Biliton, Vale, Freeport. Istotny wpływ na strategię rozwoju takich koncernów ma wiedza o prawnych aspektach prowadzenia poszukiwań czy wydobycia kopalin w poszczególnych krajach. Podane i omówione zostaną podstawowe różnice w prawnych regulacjach obowiązujące np. w USA, Kanadzie, Australii czy RPA, także dotyczące prawa własności kopalin.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student nabędzie wiedzę i zrozumienie o procesach zmian na rynkach surowcowych, w tym takich które dotyczą go bezpośrednio (np. zmian cen benzyny, materiałów budowlanych itp.). Będzie w stanie ocenić kierunki zmian jakie będą zachodzić na rynku surowcowym, jak wpłynie to na kursy akcji firm surowcowych krajowych i międzynarodowych, co pomoże mu na przykład w nabywaniu akcji firm surowcowych notowanych na giełdach.
Student zatem prawidłowo analizuje przyczyny i przebieg procesów na międzynarodowym rynku surowcowym, rozpoznaje sygnały które mogą wpłynąć na zmiany na tym rynku, rozumie konsekwencje jakie te zmiany spowodują w krajowej gospodarce.
Kryteria oceniania
Aktywny udział w trakcie wykładów w dyskusji (na każdym wykładzie 20 minut poświęcone będzie na dyskusję i prezentację poglądów słuchaczy na omawiany temat), przygotowanie 10 minutowych wystąpień na wybrany i uzgodniony z prowadzącym temat z zakresu objętego wykładem.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Szamałek K. 2007 – Podstawy geologii gospodarczej i gospodarki surowcami mineralnymi. PWN Warszawa
Bożyk P., Misala J., Puławski M. 2002 – Międzynarodowe stosunki ekonomiczne. PWE Warszawa
Rymarczyk J. 2004 - Internacjonalizacja i globalizacja przedsiębiorstwa. PWE Warszawa.
Mazurek S., Szamałek K., Woroszkiewicz M., Brzeziński D. 2022 - Złoża o znaczeniu ponadkrajowym, krajowym, regionalnym i lokalnym– kryteria doboru i implikacje planistyczne. Prz.Geolog. vol.70, nr 3, 180-189.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: