Fotografia w geologii; Geologia w fotografii 1300-WFGGF
W trakcie zajęć zostanie przedstawiona historia i rozwój fotografii, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju fotografii użytkowej i dokumentacyjnej w badaniach geologicznych, zarówno terenowych jak i laboratoryjnych. Zostaną przedstawione podstawowe zasady tworzenia fotografii na użytek nauk geologicznych, w wielu aspektach wykorzystania technik fotograficznych współczesnych i archiwalnych. Słuchacze będą mieli możliwość zapoznania się zarówno z zasadami tworzenia fotografii stricte „geologicznej”, jak również rozszerzenia (lub zdobycia od podstaw) wiedzy na temat fotografii w szerszym pojęciu. Zostanie przedstawiona, ze szczególną uwagą, możliwość wykorzystania wszelkich rodzajów fotografii – w tym amatorskiej, pamiątkowej czy nawet artystycznej – dla celów interpretacji i zdobywania informacji możliwych do wykorzystania w badaniach geologicznych. Przedstawione zostaną podstawy tworzenia archiwum fotograficznego (prywatnego jak również dla konkretnych celów badawczych czy użytkowych) oraz podstawowe zasady wykorzystania materiału fotograficznego w rozmaitych formach prezentacji publicznej.
Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania wyjazdowych warsztatów fotograficznych, w których udział będzie dobrowolny – chętni uczestnicy będą mogli zarówno przećwiczyć dawne i współczesne techniki fotograficzne jak również przekonać się o możliwościach wykorzystania fotografii w praktyce działalności geologa w terenie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz rozpoznaje i rozumie problemy związane z tematyką wykładu; posiada umiejętności związane z odpowiednim zaplanowaniem kadru, doborem sprzętu fotograficznego i technik fotografowania i ostatecznym opracowaniem fotografii, tak by wykonane zdjęcie mogło zostać w pełni wykorzystane zarówno w zakresie realizacji zadań związanych z badaniami geologicznymi jak i innych, wymagających użycia technik fotograficznych.
Kryteria oceniania
na ocenę; w oparciu o obecność na zajęciach i pracę własną podczas poszczególnych zajęć; (wykład z elementami konwersatorium).
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Literatura podawana jest przez prowadzącego na bieżąco.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: