Ewolucjonizm-wdw 1300-WEWW
Ewolucjonizm jako jedna z przewodnich dyscyplin w nauce współczesnej. Omówienie klasycznych teorii ewolucyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem darwinizmu. Przedstawienie poglądów na czynniki i mechanizmy ewolucji w kontekście syntetycznej teorii ewolucji (STE). Przebieg i przykłady mikroewolucji oraz znaczenie i mechanizmy powstawania nowych gatunków (specjacja). Dyskusja poglądów na temat przebiegu i przypuszczalnych mechanizmów wielkoskalowych przemian ewolucyjnych (makroewolucja i megaewolucja). Ewolucyjna biologia rozwoju (EVO-DEVO), ewolucja molekularna.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozpoznaje i rozumie związki przyczynowo-skutkowe między morfologią, behawiorem i innymi przymiotami organizmu a środowiskiem, w którym ten organizm bytuje. Poprzez środowisko rozumie zarówno środowisko nieożywione jak i inne organizmy. Student posiada wiedzę pozwalającą mu na zrozumienie powstawania tego typu przystosowań na wielu poziomach ewolucji w tym na poziomie molekularnym jednak bez oderwania od organizmu jako całości. Student rozumie procesy mikro- makro- i megaewolucyjne i widzi miedzy nimi związki a także dzielące je różnice. Innymi słowy potrafi spojrzeć na proces ewolucji zarówno w ogóle jak i w szczególe i zespolić te dwie perspektywy w całość.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny lub pisemny w zależności od liczby studentów, ocena referatu, kontrola obecności, ocena aktywności, końcowe zaliczenie pisemne. Egzamin obejmuje tematykę wykładową i zakłada rozumienie pojęć i procesów tam omawianych jak i związków między nimi. Szczególny nacisk kładziony jest na teorię doboru naturalnego jako paradygmat współczesnej biologii.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
„Zarys mechanizmów ewolucji” Krzanowska H., Łomnicki A.,Rafinski J., Szarski H., Szymura J.M. 1995, PWN
„Ewolucja” Futuyma D.J. 2008. Wydawnictwa UW.
„Zasady nauki o ewolucji” Kuźnicki L., Urbanek A. 1967. PWN
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: