- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Ewolucja konwergentna kręgowców 1300-WEKK-OG
Wykład omawia jedno z najczęściej spotykanych i najważniejszych z punktu widzenia paleontologii kręgowców zjawisk ewolucyjnych, którym jest ewolucja konwergentna (zbieżna). Omówione zostaną podstawy środowiskowe konwergencji i jej znaczenie dla rekonstruowania trajektorii i trendów ewolucyjnych najważniejszych grup kręgowców, znanych zarówno z zapisu kopalnego jak i z dzisiejszych ekosystemów. Poruszone zostaną zagadnienia takie jak konwergencja, dywergencja, specjacja, homoplazja, homologia, modularność, rozwój czaszki (w tym ucha środkowego) i szkieletu pozaczaszkowego kręgowców oraz ich ewolucyjne modyfikacje, rozwój płetw i kończyn krocznych (konwergencja lokomocji w różnych środowiskach) rozwój zębów w znaczeniu adaptacyjnym i ich przekształcenia na drodze konwergencji (zbieżność nisz pokarmowych u kręgowców wtórnie wodnych, przystosowania do megadrapieżnictwa u dinozaurów i synapsydów, trzonowce trybosfeniczne i pseudo-trybosfeniczne u ssaków), makroewolucja konwergentna, paralelizmy ewolucyjne, paleontologia eksperymentalna.
Szczegółowy program wykładów:
1. Wprowadzenie do ewolucji konwergentnej – modele ewolucji, specjacja i jej rodzaje, architektura i geografia specjacji, dywergencja i konwergencja, gradualizm filetyczny, gradualizm punktualistyczny, punktuacjonizm równowagowy, kladogeneza i anageneza, radiacja adaptacyjna, nisze ekologiczne w czasie i przestrzeni, ewolucja morfologiczna i ekomorfologia, przestrzeń ekomorfologiczna.
2. Warunki środowiskowe abiotyczne i biotyczne – zasada aktualizmu geologicznego w badaniu konwergencji, powtarzalność warunków, temperatura, zasolenie, zakwaszenie, ciśnienie, tempo sedymentacji, nasłonecznienie, dostępność pożywienia, obecność drapieżników i konkurencja, nisza ekologiczna fundamentalna i realizowana, gildie i megagildie ekologiczne, model przepływu energii w piramidzie troficznej, wpływ interakcji biotycznych na zjawisko konwergencji ewolucyjnej.
3. Nowości ewolucyjne – kluczowe innowacje w ewolucji kręgowców, aromorfozy i idioadaptacje, preadaptacje i darwinowskie egzaptacje, organogeneza i morfogeneza, pojawianie się nowych adaptacji i typów przystosowawczych, powstanie szczęk i zębów, odontogeneza i amelogeneza, hipoteza Gegenbaura, hipoteza Mallatta („nowej gęby”), hipoteza żagielka, powstanie kończyn (płetw) parzystych, teoria archipterygium, teoria fałdów bocznych, wyjście kręgowców na ląd, powstanie kończyn krocznych i palców (polidaktylia, hiperdaktylia), ewolucja szyi w rozmaitych środowiskach, różnicowanie się czaszek kręgowców lądowych, Sauropsida i Synapsida, ewolucja okien skroniowych, nowości biomechaniczne i ekologiczne w mezozoiku i kenozoiku, biomechanika kręgowców lądowych vs. morskich.
4. Powrót kręgowców do morza – klasyka konwergencji hydrodynamicznej, abiotyczne warunki morskie (gęstość, opór hydrodynamiczny, prądy morskie, ruchy termiczne, natlenienie), struktura i funkcja hydrodynamicznego kształtu kręgowców pierwotnie wodnych (ryby) i wtórnie wodnych (morskie gady i ssaki), mezozoiczna rewolucja morska, ewolucja ichtiozaurów vs. ewolucja waleni, ewolucja plakodontów vs. ewolucja żółwi morskich, ewolucja zauropterygów vs. ewolucja płetwonogich, ewolucja mozazaurów vs. ewolucja bazylozauridów, konwergencja melanistyczna, prawo Thayera i jego przykłady współczesne i kopalne, podobieństwa i różnice w ekomorfologii, tempie ewolucji i wykształcaniu kluczowych adaptacji.
5. Ewolucja drapieżnictwa w morzach – konwergencja strategii łowieckich, morfologia funkcjonalna zębów i szczęk u ryb, morskich gadów, waleni i płetwonogów, trójkąt gildii pokarmowych, morfologia a funkcja zębów, mikrodrapieżnictwo, makrodrapieżnictwo, durofagia, filtracja, przykłady paleontologiczne i zoologiczne (ichtiozaury, mozazaury, morsy, foki, zębowce i fiszbinowce), ewolucja modularności czaszki w warunkach morskich (konwergencja aparatów szczękowych u ichtiozaurów, plakodermów i delfinów), konwergencja narządów zmysłów u wtórnie wodnych kręgowców, ewolucja echolokacji u zębowców, różnicowanie zmysłów u oftalmozauridów, węch i elektrorecepcja u rekinów, ichtiozaurów, mozazaurów i dziobaków, paleoneurologia i paleoneuroanatomia porównawcza kręgowców.
6. Konwergencja form nadrzewnych i latających – abiotyczne podstawy życia w koronach drzew, stabilizacja na gałęziach, równowaga podczas skosów z drzewa na drzewo, ewolucja chwytnych kończyn i ogonów, konwergencja wiewiórek, lemurów, małp i niektórych teropodów (mikroraptory), konwergencja aerodynamiczna pterozaurów, ptaków i nietoperzy, właściwości histologiczne i biomechaniczne szkieletów kręgowców latających, wydajność energetyczna lotu, powstanie i ewolucja piór, opierzenie dinozaurów jako egzaptacja.
7. Mikrokręgowce i ich konwergencja – odradzanie się faun po wielkim wymieraniu permskim a początki miniaturyzacji kręgowców w rozmaitych środowiskach, ewolucja i specjalizacje pokarmowe mezozoicznych ryb, nisze pokarmowe drobnej ichtiofauny, konwergencja ekomorfologiczna małych płazów, jaszczurek, sfenodontów i ssaków, bioróżnorodność i nisze ekologiczne ssakopodobnych i wczesnych ssaków, konwergencja dokodontów, eutrykonodontów i mulituberkulatów ze ssakami łożyskowymi, model Copea-Osborna, dywergencja i konwergencja pokarmowa australosfenidów i boreosfenidów (trybosfenidów) powstanie i ewolucja trzonowców trybosfenicznych, strukturalno-funkcjonalna konwergencja zębów trybosfenicznych i pseudo-trybosfenicznych.
8. Konwergencja obrony pasywnej – ewolucja pod presją drapieżników, równoległa ewolucja pancerzy u żółwi, plakodontów, krokodylomorfów, aetozaurów, ankylozaurów, pancerników i łuskowców, osteodermy i ich morfologia funkcjonalna oraz histologia, porównanie strategii obronnych stegozaurów, ankylozaurów i megapancerników.
9. Megaroślinożercy w czasie i przestrzeni – ewolucja konwergentna gigantyzmu, abiotyczna rola przestrzeni życiowej i klimatu, biotyczna rola roślinności i drapieżników, biomechanika kończyn megaroślinożerców, fizjologia i patofizjologia stawów, biomineralizacja powierzchni stawowych zauropodów, słoni i nosorożców, histologia i tempo wzrostu dinozaurów długoszyich, rogatych i kaczodziobych vs. ontogeneza megafauny ssaków, adaptacje pokarmowe megaroślinożerców na przestrzeni milionów lat.
10. Megadrapieżniki w czasie i przestrzeni – ewolucja gigantyzmu u drapieżników lądowych i morskich, różnice w adaptacjach do megadrapieżnictwa, megasynapsydy: gorgonopsy i ssaki drapieżne, megateropody: ewolucja mezozoicznych maszyn wojennych, allozaury, karcharodontozaury i tyranozaury, osteofagia i jej konwergencja w liniach archozaurów, synapsydów i lepidozauromorfów, zyfodontyzm jako przystosowanie do osteofagii, mikrostruktura i mikrobiomechanika uzębienia zyfodontowego, fałdy międzyzębowe u tyranozauroidów, gorgonopsidów i mozazaurów jako przykłady konwergencji mikrostrukturalnej, biologia ewolucyjno-rozwojowa fałdów międzyzębowych, model wzrostu tkanek fałdów międzyzębowych i jego ewolucyjne implikacje, czynniki środowiskowe i klimatyczne prowadzące do powstawania megadrapieżników.
11. Biogeografia konwergencji – tolerancja ekologiczna organizmów, ekstremalne środowiska jako źródła adaptacji konwergentnych, reguła Bergmanna, reguła Allena, reguła Rapoporta, przystosowania do życia w warunkach pustynnych i zlodowaconych, konwergencja i dywergencja biogeograficzna jako wskaźniki paleogeograficzne i paleoklimatyczne, rekonstruowanie ruchów kontynentów w oparciu o konwergencję biogeograficzną, komplementarność biogeograficzna, współczynniki konwergencji Jaccarda, Simpsona i Dicea, pustynne dinozaury i ssaki, megafauna epok lodowych vs. polarne dinozaury.
12. Ekomorfologia i analiza przestrzeni ekomorfologicznej – morfologia funkcjonalna a ekomorfologia, adaptacje morfologiczne vs. ekologia, zastosowanie ekomorfologii w badaniach paleontologicznych, odczytywanie ewolucji konwergentnej z zapisu kopalnego, paleontologia i paleobiologia jako kluczowe dziedziny w zrozumieniu konwergencji ekomorfologicznej. Wykorzystanie zjawiska konwergencji w ochronie środowiska.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po odbyciu kursu student:
- zna podstawowe procesy i warunki prowadzące do ewolucji konwergentnej;
- potrafi podać przykłady grup kręgowców kopalnych i współczesnych, które są produktami konwergencji;
- umie przyporządkować określone adaptacje morfologiczne u form konwergentnych do konkretnych typów środowiskowych;
- zna powiązania między ewolucją Ziemi w fanerozoiku a pojawianiem się organizmów podlegających procesom konwergencji;
- orientuje się w najnowszych odkryciach paleontologicznych dotyczących ewolucji konwergentnej;
- na podstawie zdobytej wiedzy potrafi przeprowadzić poprawne wnioskowanie (morfologia funkcja ekologia) o ewolucji wybranych struktur ciała w poszczególnych grupach kręgowców.
Kryteria oceniania
Zaliczenie w formie kolokwium. Obecność na wszystkich wykładach podwyższa ocenę o mnożnik 1,2. Jedna nieobecność podwyższa ocenę o mnożnik 1,1. Oceniane jest opanowanie materiału przekazanego podczas wykładów. W szczególności umiejętność zastosowania nabytej wiedzy do przeprowadzania poprawnej interpretacji danych obserwacyjnych (zapis kopalny, zmienność morfologiczna itp.).
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane
Literatura
Bels, V.L. & Russell, A.P. 2023. Convergent Evolution. Animal Form and Function. Springer Nature.
Benton, M. 2005. Vertebrate Palaeontology. Blackwell Publishing; Oxford.
Gilbert, S.F. 2014. Developmental Biology. Sinauer Associates, Sunderland.
Kardong, K.V. 2009. Vertebrates. Comparative Anatomy, Function, Evolution. McGraw-Hill, Boston.
Kielan-Jaworowska, Z. 2014. W poszukiwaniu wczesnych ssaków. Ssaki ery dinozaurów. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Naish, D. 2023. Ancient Sea Reptiles. Natural Histry Museum, London.
Pyenson, N. 2020. Podglądając wieloryby. Copernicus Center Press.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: