Procesy i środowiska sedymentacji strefy brzegowej Bałtyku 1300-TPSSB
Tutorial ma na celu zapoznanie studentów ze współczesnymi procesami oraz środowiskiem sedymentacji strefy brzegowej Morza Bałtyckiego w Polsce, a także zwrócenie uwagi na potencjalne i realne możliwości wykorzystania wiedzy o tych procesach i środowisku w działalności człowieka, w tym w szczególności w zagospodarowaniu i ochronie brzegów morskich.
Podczas spotkań ze studentami zostaną przeanalizowane następujące wybrane zagadnienia: 1) Bałtyk jako brakiczne morze bezpływowe, 2) Charakterystyka geograficzna i geologiczna polskiego wybrzeża Bałtyku, 3) Falowanie i prądy strefy brzegowej morza bezpływowego, 4) Abrazja morska i wybrzeże erozyjne, 5) Transport osadów wywołany prądami oraz działalnością wiatru – wybrzeże akumulacyjne, 6) Morfologia i podział strefy brzegowej Bałtyku, 7) Rewy i ich geneza, 8) Środowisko plaży, 9) Wydmy nadbrzeżne, 10) Cechy osadu i struktury sedymentacyjne charakterystyczne dla poszczególnych części strefy brzegowej, 11) Fauna Bałtyku i jej znaczenie sedymentologiczne, 12) Problemy zagospodarowania i ochrony brzegów morskich w Polsce.
Na pierwszym spotkaniu, ustalony jest program realizacji tutorialu, wybierane są tematy do realizacji na kolejnych spotkaniach ze zwróceniem uwagi na zagadnienia szczególnie interesujące studenta lub trudniesze i wymagające bardziej dogłębnych studiów i większego nakładu czasu na ich opanowanie. Student samodzielnie studiuje literaturę, przygotowuje prezentacje, eseje, lub inne formy pisemych raportów. W trakcie kolejnych spotkań uściślane są zakresy zagadnień do przygotowania, przeprowadzana ich jest ich analiza i dyskusja merytoryczna. W trakcie zajęć dyskusja może ewoluować zgodnie z zainteresowaniami studentów biorących udział w tutorialu.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
W trakcie tutorialu student realizuje co najmniej 3 z poniższych efektów (w zależności od tematyki tutorialu i sposobu zaliczenia):
- rozróżnia i identyfikuje środowisko sedymentacji strefy brzegowej morza bezpływowego;
- umie zrekonstruować procesy funkcjonujące w strefie brzegowej morza bezpływowego;
- identyfikuje poszczególne formy rzeźby wybrzeża bezpływowego i potrafi zrekonstruować procesy odpowiedzialne za ich powstanie;
- identyfikuje poszczególne struktury sedymentacyjne typowe dla wybrzeża bezpływowego i potrafi zrekonstruować procesy odpowiedzialne za ich powstanie;
- posiada wiedzę nt. procesów i środowisku sedymentacji strefy brzegowej Bałtyku i potrafi wskazać jak można wykorzystać tę wiedzę w zagospodarowaniu i ochronie brzegów morskich;
- zna anglojęzyczną terminologię naukową dotyczącą sedymentologii wybrzeży morskich
- potrafi samodzielnie przygotować prezentacje multimedialną na podstawie literatury i informacji zawartych w Internecie.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia jest odbycie się wszystkich spotkań, każdorazowo dokumentowanych przez tutora za pomocą kart indywidualnych spotkań tutorskich. Na ocenę tutorialu składa się ocena jego końcowego efektu,
która musi mieć formę zmaterializowaną (np. esej lub eseje naukowe, szkic artykułu naukowego lub popularnonaukowego, pisemny raport końcowy, rozbudowana prezentacja multimedialna). Główne kryteria oceny to: zaangażowanie studenta w realizację tematu, samodzielność i
operatywność w poszukiwaniu źródeł informacji, poprawność merytoryczna interpretacji, używanie właściwej terminologii geologicznej. Student ma obowiązek przedstawienia prezentacji podsumowującej tutorial podczas wspólnej sesji naukowej wszystkich tutee i ich opiekunów, odbywającej się na koniec roku akademickiego (czerwiec), w którym przedmiot jest realizowany.
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane
Literatura
Finkl C.W., Makowski C. (Eds.), 2005. Encyclopedia of coastal science, 2 ed. Springer, 1-1983.
Giżejewski J., Mielczarski A. (Red.), 1986. Dynamika litodynamicznego środowiska morskiej strefy brzegowej. Prace Instytutu Budownictwa Wodnego PAN, 13, cz. 1 i 2, 1-546.
Komar P.D. 1976. Beach processes and sedimentation. Prentice-Hall, Englewood Cliff, 1-429.
Kurowski L. 2002. Formy osadu w strefie zmywu i najpłytszego przybrzeża na przykładzie wybrzeża Bałtyku między Mrzeżynem i Dźwirzynem. Przegląd Geologiczny, 50, 458–464.
Leontjew O.K., Nikiforow L.G., Safjanow G.A. 1982. Geomorfologia brzegów morskich. Wyd. Geologiczne, Warszawa (tłum. z ros., Musielak S., Rudowski S., Izd. Moskowskogo Uniw., 1975).
Łabuz T.A. 2013. Polish coastal dunes – affecting factors and morphology. Landform Analysis, 22, 33–59.
Łabuz T.A. 2013. Sposoby ochrony brzegów morskich i ich wpływ na środowisko przyrodnicze polskiego wybrzeża Bałtyku. World Wildlife Fund Raport, 1–180.
Misztalski J. 1973. Współczesne procesy eoliczne na Pobrzeżu Słowińskim. Studium fotointerpretacjne. Dokumentacja Geograficzna, 1-150.
Rudowski S. 1962. Mikroformy strefy brzegowej Bałtyku w Polsce. Acta Geologica Polonica, 12, 541–572.
Rudowski S. 1970. Zmarszczki w strefie przybrzeża południowego Bałtyku. Acta Geologica Polonica, 20, 451–483.
Rudowski S. 1986. Środowisko sedymentacyjne rewowego wybrzeża morza bezpływowego na przykładzie południowego Bałtyku. Studia Geologica Polonica, 87, 1-76.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: