Implementacja projektów MIKAS i NIKAS w Polsce, możliwości wykorzystania w działaniach edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska 1300-TIPEOS
Zajęcia przewidziane są na minimum osiem spotkań. W ramach spotkań zostanie przedstawiona historia powołania do życia dwóch międzynarodowych projektów związanych z ochroną przyrody nieożywionej – źródeł i wywierzysk krasowych. Na przykładach obiektów wytypowanych i zakwalifikowanych zarówno do projektu MIKAS jak i NIKAS, słuchacz poznaje zasady i kryteria wyboru, jakie opracowano – w skali globalnej i lokalnej. W ramach dyskusji i esejów tematycznych – zaproponuje własne rozwiązania, dotyczące rozszerzenia puli obiektów proponowanych do katalogu NIKAS, bądź zastosowania zaproponowanych wytycznych w stosunku do innych obiektów przyrody nieożywionej (analogia do ustanawiania i tworzenia bazy pomników przyrody).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz po ukończeniu cyklu tutoringowego orientuje się w zakresie ustalonego tematu głównego, potrafi sformułować własne uwagi – krytyczne i polemiczne w odniesieniu do analizowanej tematyki. Dodatkowo potrafi przygotować wystąpienie oralne (prezentację) na analizowany temat, jak również potrafi przygotować pisemne opracowanie dotyczące danej problematyki (z zastosowaniem ustalonych zasad doboru materiałów źródłowych, powoływania się na nie i korzystania z dostępnych publicznie materiałów tematycznych).
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia jest odbycie się wszystkich spotkań tutorskich, każdorazowo dokumentowanych przez słuchacza krótkim sprawozdaniem i spisem literatury zamieszczanym przez opiekuna naukowego na platformie Kampus. Na ocenę końcową składa się ocena ciągła pracy studenta, a ponadto końcowy esej, raport, manuskrypt artykułu lub poster przedstawiający opracowywane zagadnienie. Niezależnie, student ma obowiązek przedstawienia na wspólnej sesji naukowej wszystkich słuchaczy i ich opiekunów krótkiej prezentacji podsumowującej tutorial. Sesja ta odbywa się na koniec roku akademickiego, w którym przedmiot jest realizowany.
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane
Literatura
wskazana przez prowadzącego w trakcie spotkań
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: