Geologiczna historia Ziemi na turystycznych szlakach Europy 1300-PGHZ3Z
Proseminarium koncentruje się na analizie krótkotrwałych odcinków historii geologicznej fanerozoiku, zapisanych w profilach skalnych tych miejsc w Europie, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Podstawą analizy jest prezentacja budowy geologicznej regionu, wyjaśnienie jej szczególnych cech decydujących o atrakcyjności turystycznej, wskazanie zjawisk słabo eksponowanych w ofercie turystycznej. Referowane stanowiska należą do europejskiej sieci geostanowisk proponowanej przez Europejską Asocjację Ochrony Dziedzictwa Geologicznego.
W cyklu 2025Z:
Proseminarium koncentruje się na analizie krótkotrwałych odcinków historii geologicznej fanerozoiku, zapisanych w profilach skalnych tych miejsc w Europie, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Podstawą analizy jest prezentacja budowy geologicznej regionu, wyjaśnienie jej szczególnych cech decydujących o atrakcyjności turystycznej, wskazanie zjawisk słabo eksponowanych w ofercie turystycznej. Referowane stanowiska należą do europejskiej sieci geostanowisk proponowanej przez Europejską Asocjację Ochrony Dziedzictwa Geologicznego. |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Warunkiem zaliczenia jest wygłoszenie referatu i udział w dyskusji.
Kryteria oceniania
Dopuszczalne 3 usprawiedliwione nieobecności. Zaliczenie na ocenę na podstawie wygłoszonego referatu. Zaliczenie poprawkowe na podstawie dodatkowego referatu.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
W. Mizerski, 2004 - Geologia regionalna kontynentów, Wydawnictwo Naukowe PWN
E. Stupnicka, 1978 - Zarys geologii regionalnej świata, Wydawnictwa Geologiczne
Geoturystyka - czasopismo naukowe Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica, Akademia Górniczo-Hutnicza, numery 1-12
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: