Mikropaleontologia 1300-OMPLC
Parametry opisujące morfologię skorupek otwornic omawiane na podstawie modeli gipsowych.
Otwornice: aglutynujące (Fusulinina Textulariina), Lagenina, Rotaliina, Robertinina, Miliolina , Globigerinina, „duże otwornice”
Pozostałe mikroskamieniałośi:
Promienice, Chitinozoa, Małżoraczki, Strzykwy (skleryty), Konodonty Elementy szkieletowe kręgowców (otolity, zęby i kręgi ryb kostnoszkieletowych).
Przedstawienie teoretycznych i praktycznych podstaw wiedzy o procesach chemicznych, pozwalających na zmacerowanie różnego typu skał w celu wydobycia mikroskamieniałaości w zależności od substancji, z jakiej są zbudowane (węglan wapnia, fosforan wapnia, polimery organiczne, krzemionka).
Maceracja skał ilastych, pozyskiwanie z nich otwornic z użyciem sita pojedynczego i kolumny sit, igieł preparacyjnych i mikroskopów stereoskopowych. Maceracja wapien przy użyciu soli glauberskiej. Pozyskiwanie otwornic z użyciem sita pojedynczego i kolumny sit, igieł preparacyjnych i mikroskopów stereoskopowych. Barwienie zmacerowanego materiału za pomocą błękitu metylowego. Maceracja wapieni za pomocą kwasu octowego w celu pozyskania mikroskamieniałości fosforanowych (konodontów i szczątków kręgowców), Ekstrakcja mikroskamieniałosci za pomocą metod opisywanych powyżej. Cysty przetrwalnikowe bruzdnic (Dinoflagellata), Acritarcha, okrzemki, Silicoflagellata, fitolity i kokkolity – budowa, występowanie, znaczenie w stratygrafii, zastosowanie w analizach paleoekologicznych i paleoklimatycznych, znaczenie skałotwórcze. Elementy wyżej zorganizowanych zwierząt i roślin: Ziarna pyłku i spory – budowa, podstawy systematyki, pojawianie się kolejnych grup systematycznych w kontekście ewolucji flor lądowych, tworzenie i analiza diagramu pyłkowo-sporowego, znaczenie w paleoekologii, paleoklimatologii. Jednokomórkowe glony z grupy zielenic, zachowujące się w stanie kopalnym fragmenty tkanek roślin wyższych i grzybów, bezstrukturalna materia organiczna oraz inne mikroskamieniałości organiczne – analiza środowiska sedymentacji na podstawie udziału tych elementów w osadach.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W03 - zna szczegółową budowę anatomiczną, mineralogię szkieletu, systematykę, stany zachowania, rozumie przydatność dla biostratygrafii i interpretacji paleośrodowisk wybranych grup mikroskamieniałości
K_U11 - ma umiejętność studiowania fachowej literatury polskiej i światowej oraz materiałów niepublikowanych, posiada umiejętności językowe na poziomie B2+, zdobyte poprzez korzystanie z anglojęzycznej literatury podczas przygotowywania się do seminariów oraz pisania pracy magisterskiej; ma umiejętność samodzielnego wyciągania wniosków i wykorzystania w pracy badawczej
K_K01 - Absolwent jest gotów do ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi
Kryteria oceniania
Trzy kolokwia pisemne, podczas których wymagane jest rozpoznawanie okazów ćwiczeniowych, przyporządkowanie ich do odpowiednich jednostek systematycznych, podawanie zasięgów stratygraficznych oraz zasadniczych informacji teoretycznych ich dotyczących.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Łuczkowska, E. 1993. Mikropaleontologia. Protozoa. Wydawnictwa AGH, Kraków.
Dybowa-Jachowicz, S. & Sadowska, A. Palinologia. Wydawnictwa Instytutu Botaniki PAN. Kraków.
Haq, B.H. & Boersma, A. 1979. Introduction to marine micropaleontology. Elsevier.
Armstrong, H. & Brasier, M. 2005. Microfossils. Blackwell Publishing.
Loeblich, A. R. & Tappan, H. 1988. Foraminiferal genera and their classification. (tom 1 i 2). Van Nostrand Reinhold. New York.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: