Geologia historyczna (dla II r. kier. geologia stosowana) 1300-OGHIC
Celem ćwiczeń jest praktyczne zaznajomienie uczestników zajęć z wybranymi aspektami (zwłaszcza metodologicznymi) dziejów Ziemi. Blok ćwiczeń wstępnych dotyczy metod klasyfikacji stratygraficznych (lito-, bio-, chronostratygrafia, geochronologia) oraz metod określania wieku względnego i bezwzględnego skał i procesów. Na zajęciach wstępnych wykonywane są także ćwiczenia graficzne poświęcone interpretacji wybranych parametrów środowiska (głębokość, zasolenie, temperatura, energia, natlenienie) oraz interpretacjom paleogeograficznym na podstawie danych biogeograficznych, klimatycznych, paleomagnetycznych i geotektonicznych. Pozostałe ćwiczenia skupiają się na systematycznym omówieniu wykształcenia systemów fanerozoiku i okazów paleontologicznych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student potrafi wymienić w porządku stratygraficznym główne etapy historii Ziemi z uwzględnieniem przemian paleogeograficznych, biotycznych i facjalnych. Na podstawie danych faktograficznych analizuje ewolucję środowisk facjalnych na tle przemian geotektonicznych i historii przemian biotycznych wybranych interwałów w dziejach Ziemi. Zna podstawowe skamieniałości charakterystyczne dla wszystkich systemów fanerozoiku. Zna teoretyczne podstawy oraz ma umiejętność interpretacji zjawisk orogenicznych na podstawie informacji analitycznych. Umie powiązać dane pochodzące z różnych dziedzin geologii w spójną całość umożliwiającą odtworzenie dziejów wybranych obszarów Europy w poszczególnych interwałach stratygraficznych.
K_W01 - dostrzega wielorakie związki między składowymi środowiska przyrodniczego
K_W13 - interpretuje międzynarodowy wymiar geologii stosowanej
K_U06 - wykorzystuje modele środowiskowe do interpretacji zmian zachodzących w przyrodzie ożywionej i nieożywionej
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę. Kolokwia pisemne po dwóch blokach ćwiczeń. Warunkiem zaliczenia jest otrzymanie ocen pozytywnych z obu kolokwiów.
Poprawa kolokwiów pisemna na koniec semestru. Dopuszczalna liczba nieobecności - dwa.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Orłowski S. i Szulczewski M. 1990. Geologia historyczna, część pierwsza. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa.
Stanley S.M. 2002. Historia Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: