Cyfrowe modele budowy geologicznej 1300-OCMBG4L
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z technikami interpretacji danych geofizycznych (sejsmika refleksyjna), konstruowania, analizy oraz z zaletami i ograniczeniami cyfrowych modeli budowy geologicznej. W trakcie zajęć studenci zapoznają się z całym procesem tworzenia modeli, począwszy od przygotowania danych, importowania ich do programów komputerowych, interpretacji, interpolacji, wizualizacji oraz analizy wyników. Zajęcia dotyczyć będą wykorzystania technik komputerowych do tworzenia profilów, przekrojów, map geologicznych, modeli trójwymiarowych. w przypadku przekrojów geologicznych czy zinterpretowanych przekrojów sejsmicznych. Zajęcia odbywać się będą w pracowni komputerowej.
Zajęcia kładą nacisk na wykorzystanie danych geofizycznych (sejsmiki refleksyjnej 2D i 3D) w rozpoznawaniu charakteru i przebiegu deformacji tektonicznych , oraz geometrii i rekonstrukcji struktur tektonicznych. Odbywają się one w pracowni komputerowej w formie praktikum z wykorzystaniem oprogramowania PETREL™ SCHLUMBERGER oraz Arc Gis Pro.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student powinien potrafić oceniać możliwość rozwiązania danego problemu geologicznego za pomocą konstrukcji jedno, dwu lub trójwymiarowego modelu geologicznego, rozumieć ograniczenia modeli cyfrowych budowy geologicznej i wpływu danych wejściowych na wiarygodność modelu. Student powinien potrafić wykonać jedno, dwu i trójwymiarowy model budowy geologicznej w oparciu o dostarczone dane, importować i eksportować dane geologiczne do i z programów takich jak Arc Gis, Petrel, Global Mapper. Posiada wiedzę w zakresie aktualnie dyskutowanych w literaturze kierunkowej problemów oraz potencjalnych kierunków praktycznego wykorzystania osiągnięć badawczych. Posiada również wiedzę w zakresie przygotowywania danych sejsmicznych i otworowych do projektu interpretacyjnego. Student rozumie potrzebę uczenia się i podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych przez całe życie.
Odpowiadają one efektom kształcenia K_WO2. K_W05, K_W09, K_W12, K_U02, K_U05, K_U08, K_K01. K_K04K_K05
Kryteria oceniania
Końcowe zaliczenie pisemne, ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność). Do zaliczenia przedmiotu wymagane jest samodzielne wykonanie podanych podczas kolokwium końcowego zadań przy wykorzystaniu oprogramowania PETREL.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1.Dahlstrom, C. D. A. 1969. Balanced cross sections. Canadian Journal of Earth Sciences, 6(4), 743-757.
2. Woodward, N. B., Boyer, S. E., & Suppe, J. 1989. Balanced geological cross-sections. American Geophysical Union, Short Courses in Geology, 6, 132.
4.Petrel 2020.1 - User manual
5.Virtual Seismic Atlas (www.seismicatlas.org)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: