Główne kierunki rozwoju chemii organicznej 1200-SZD-CHO
Wykład podzielony zostanie na kilka segmentów. Rozpocznie go wprowadzenie do współczesnej wiedzy o stereochemii statycznej i dynamicznej, co jest konieczne dla zrozumienia złożonych zagadnień chemii organicznej i bioorganicznej. W kolejnej fazie zaprezentowane zostaną bieżące metody konstrukcji molekuł związków organicznych i bioorganicznych. W szczególności omówione zostaną metody redukcji (hydrogenacji), utleniania, tworzenia wiązań węgiel-węgiel i węgiel-heteroatom. Zostanie położony nacisk na metody kontroli i transferu chiralności w tych przemianach. Następnie przedyskutowane zostaną inne metody syntetyczne stosowane w syntezie cząsteczek chiralnych, w tym aminokwasów i peptydów Ważne miejsce zajmą metody katalityczne wspomagania syntez, a w szczególności ważne z ekologicznego punktu widzenia, metody organokatalityczne i metody oparte o kompleksy metali o niskiej toksyczności. Wspomniane też będą syntezy wieloskładnikowe i syntezy kaskadowe. Istotną pozycję w wykładzie zajmie zagadnienie aktywacji wiązań, chemii grup ochronnych i zabezpieczających. Wykład zakończy szczegółowe omówienie wieloetapowych syntez związków organicznych i bioorganicznych o znaczeniu farmakologicznym. W trakcie całego wykładu przewijać się też będą zagadnienia analityczne, konieczne dla zrozumienia metod poznania struktury i stereochemii omawianych związków.
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia z zakresu wiedzy:
K_W01- Posiada zaawansowaną wiedzę – w stopniu umożliwiającym rewizję istniejących pojęć i teorii – w zakresie najważniejszych koncepcji, zasad i teorii chemii/fizyki/nauk farmaceutycznych, a także ich historycznego rozwoju i znaczenia dla nauk ścisłych oraz nauk o zdrowiu, zna i rozumie główne trendy rozwojowe swojej dyscypliny naukowej.
K_W02- Posiada szczegółową wiedzę w zakresie najnowszych światowych osiągnięć w zakresie swojej, wybranej specjalizacji naukowej na poziomie aktualnych publikacji w czołowych specjalistycznych czasopismach naukowych.
K_W03- Zna specjalistyczną metodologię technik stosowanych w jego dziedzinie w stopniu pozwalającym na samodzielne rozwiązywanie problemów badawczych.
Efekty kształcenia z zakresu umiejętności:
K_U01- Rozumie i potrafi krytycznie ocenić prace i najnowsze osiągnięcia w swojej dziedzinie.
Kryteria oceniania
Egzamin końcowy pisemny lub ustny. Obecność na wykładach.
Literatura
1. John McMurry, Chemia Organiczna, PWN Warszawa 2000, tom 1 i 2
2. Jacek Skarżewski, Wprowadzenie do Syntezy Organicznej, PWN Warszawa, Łódź 1999
3. Robert T. Morrison, Robert N. Boyd, Chemia Organiczna, PWN Warszawa 1997
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: