Wstęp do chemii supramolekularnej 1200-2MON7L
Kurs Wstęp do Chemii Supramolekularnej ma na celu przedstawienie podstawowych, jak również bardziej zaawansowanych zagadnień chemii oddziaływań niekowalencyjnych (chemii supramolekularnej). Zagadnienia omawiane w czasie trwania kursu koncentrują się na przykładach układów supramolekularnych występujących w przyrodzie (enzymy, receptory), jak również układach abiotycznych otrzymanych w laboratoriach. Kurs obejmuje następujące tematy:
•Rola oddziaływań niekowalencyjnych w układach biologicznych.
•Główne cechy poszczególnych rodzajów oddziaływań niekowalencyjnych.
•Podstawowe zasady projektowania abiotycznych receptorów molekularnych
•Metody charakteryzowania supermolekuł (kompleksów).
•Związki makrocykliczne jako receptory kationów (etery koronowe, kryptandy, kaliksareny).
•Elektrycznie naładowane i obojętne receptory anionów (cykliczne i acykliczne).
•Chemosensory oparte na układach supramolekularnych - zasada działania oraz zastosowania praktyczne.
•Receptory wiążące sole oraz związki obojętne (w tym cyklodekstryny).
•Samoorganizacja molekuł - od układów naturalnych do abiotycznych.
•Maszyny molekularne-budowa, zasady działania, zastosowania
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu kursu słuchacz powinien rozumieć ogólne zasady funkcjonowania układów supramolekularnych zarówno w chemii jak i w biologii. Student powinien umieć wykorzystać zdobytą wiedzę do projektowania syntetycznych receptorów jonów.
K_W05 Posiada pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu wybranej specjalizacji chemicznej pozwalającą na posługiwanie się metodami i pojęciami właściwymi dla tej specjalizacji i pozwalające na samodzielną pracę badawczą.
K_W10 Posiada dobrą orientację w aktualnych kierunkach rozwoju chemii i najnowszych odkryciach naukowych w danej specjalizacji chemicznej.
K_U08 Posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności pozwalające na korzystanie z literatury fachowej, baz danych oraz innych źródeł informacji, oraz umiejętność oceny rzetelności pozyskanych informacji.
K_U11 Potrafi dyskutować o miejscu chemii w systemie nauk ścisłych i przyrodniczych, oraz o jej znaczeniu dla rozwoju naszej cywilizacji.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie pisemnego egzaminu. Wymagania egzaminacyjne określa zakres tematów kursu.
Całkowity nakład pracy studenta (40 godz.) w tym:
- udział w wykładzie - 15 godz.
- konsultacje z prowadzącym - 10 godz.
- przygotowanie do egzaminu - 15 godz.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. J. W. Steed, J. L. Atwood, Supramolecular Chemistry, Wiley, 2009
2. H-J. Schneider, A. Yatsimirsky, Principles and Methods in Supramolecular Chemistry, Wiley, 1999
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: