Zaawansowane techniki spektroskopii w podczerwieni 1200-2MON14Z
W czasie wykładu omawiane są różne techniki pomiarowe, które umożliwiają badania standardowych i niestandardowych próbek. Do omawianych technik należą PMIRRAS – spektroskopia odbiciowa z modulacją polaryzacji, ATR – całkowite odbicie wewnętrzne, mikroskopia i obrazowanie w podczerwieni, 2D-IR dwuwymiarowa spektroskopia w podczerwieni oraz pomiary transmisyjne dla próbek w różnym stanie skupienia o obszarach średniej, dalekiej i bliskiej podczerwieni. Każda technika jest omawiana wraz z podstawami teoretycznymi niezbędnymi do prawidłowego przeprowadzenia eksperymentu oraz interpretacji wyników. Dla każdej techniki podawane są przykładowe zastosowania. Wykład obejmuje też podstawy analizy widm substancji prostych i mieszanin. Omawiane są oddziaływania międzycząsteczkowe, które wpływają na widma (wiązania wodorowe, oddziaływania adsorbatu z powierzchnią), metody badania uporządkowania cząsteczek w warstwach i kryształach. Omawiane są przykładowe widma materiałów węglowych, polimerów i tkanek.
Koordynatorzy przedmiotu
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student potrafi dobrać technikę eksperymentalną do interesującego go problemu badawczego. Potrafi zaplanować eksperyment mający na celu zarejestrować widma różnych substancji lub powłok na powierzchniach stałych lub ciekłych. Orientuje się w rozwijanych obecnie zastosowaniach spektroskopii w podczerwieni.
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest praca zaliczeniowa na koniec semestru.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: