Modelowanie w chemii organicznej - laboratorium 1200-2MOCHORLZ
Zapoznanie się z programami: HyperChem i PCModel. Budowanie trójwymiarowych modeli cząsteczek organicznych, optymalizacja ich geometrii z zastosowaniem mechaniki molekularnej i różnych pól siłowych, jak również półempirycznych metod mechaniki kwantowej. Budowanie złożonych cząsteczek, makromolekuł i związków jonowych, minimalizacja ich energii oraz wyznaczanie ładunków atomowych. Badanie konformacji prostych cząsteczek o budowie łańcuchowej lub cyklicznej. Poszukiwanie minimum energetycznego cząsteczki z wykorzystaniem metod dynamiki molekularnej; dynamika molekularna w układach solwatowanych. Generowanie teoretycznych widm IR, UV i NMR.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu nauki w ramach tego przedmiotu student powinien znać wybrane programy komputerowe, służące do modelowania molekularnego cząsteczek związków organicznych
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie dwóch zadań, polegających na samodzielnym wymodelowaniu złożonego związku organicznego i znalezieniu jego odpowiednich parametrów.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1.Marek Doskocz, Jacek Doskocz, Szczepan Roszak, Roman Gancarz, Modelowanie molekularne w chemii organicznej, Druk. Politechniki Wroclawskiej, Wroclaw 2007.
2.HyperChemT Professional 7.51, Hypercube, Inc., 1115 NW 4th Street, Gainesville, Florida 32601, USA; http://www.hyper.com.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: