Analiza instrumentalna 1200-2INZ25
W czasie wykładów omawiane są wybrane instrumentalne techniki analizy, a także pojęcia związane z jakościową i ilościową analizą chemiczną (analit, matryca, interferent, sygnał analityczny, analiza śladowa, analiza głównych składników, wzorzec, materiał odniesienia, parametry analityczne metod pomiarowych, rodzaje błędów) wraz z etapami postępowania analitycznego w tym przygotowaniem próbek do badań. Prezentowane w czasie wykładów techniki należą do wykorzystywanych w analizie nanostruktur, a wybrane z nich są prezentowane bardziej szczegółowo wraz z przykładami zastosowania: techniki spektroskopowe (spektroskopia UV-Vis, atomowa spektroskopia absorpcyjna i emisyjna, analiza fluorescencyjna, spektrometria mas), techniki elektroanalityczne (potencjometria i takie techniki prądowe jak chronoamperometria, kulometria, konduktometria, woltamperometria, zatężanie elektrochemiczne), techniki chromatograficzne i elektromigracyjne, z uwzględnieniem metod łączonych i układów miniaturowych.
Blok ćwiczeń instrumentalnych to praktyczne wykorzystanie treści poznawanych na wykładach, pozwalający na zapoznanie się ze sposobem prowadzenia badań z zastosowaniem wybranych technik instrumentalnych i możliwościami stosowania różnych scenariuszy badawczych. Zajęcia obejmują także naukę sporządzania raportów z badań z uwzględnieniem wymagań obowiązujących w laboratoriach badawczych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawy i możliwości zastosowań wybranych technik analitycznych oraz umie dokonać wyboru jednej z nich w zależności od celu analitycznego. Student potrafi przygotować próbkę do wybranego celu analitycznego i zna kolejne etapy analizy prowadzonej daną techniką instrumentalną. Student potrafi krytycznie interpretować uzyskane wyniki i przygotować je w formie raportu z badań.
Kryteria oceniania
Wykład: Egzamin testowy. Obecność jest obowiązkowa i sprawdzana na podstawie listy obecności. Maksymalna liczba nieobecności: 3
Ćwiczenia laboratoryjne: ocena wiedzy Studenta z zakresu każdego ćwiczenia oraz ocena sprawozdania z każdego ćwiczenia (wymagania dostępne na platformie Kampus). Oceny z poszczególnych ćwiczeń są podstawą do wystawienia oceny ogólnej z ćwiczeń laboratoryjnych. Wymagane jest zaliczenie każdego ćwiczenia. Ze względu na możliwość zorganizowania tylko jednej pracowni dodatkowej Student może opuścić tylko jedno ćwiczenie bez względu na powód nieobecności. Szczegółowe informacje są opisane w regulaminie dostępnym na stronie przedmiotu na platformie Kampus.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
D.A. Skoog, D.M. West, F.J. Holler, S.R. Crouch "Podstawy Chemii Analitycznej", PWN
W. Szczepaniak "Metody Instrumentalne w Analizie Chemicznej", PWN
J. Minczewski, Z. Marczenko "Chemia Analityczna", PWN
Spis literatury i wymagań do każdego ćwiczenia jest indywidualnie dobrany i dostępny na stronie internetowej laboratorium na platformie Kampus. Literatura jest dostępna on-line na stronie IBUK Libra.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: