Fundamentals of Chemical Technology and Chemicals Management 1200-2EN-FCHTER
Wykład wprowadza podstawową wiedzę z zakresu chemii, fizykochemii oraz elementy inżynierii chemicznej związane z chemicznymi procesami technologicznymi prowadzonymi w skali przemysłowej z uwzględnieniem terminologii obowiązującej w chemii stosowanej i technologii chemicznej.
Omawia zagadnienia projektowania procesu technologicznego, zmianę skali (koncepcja chemiczna i technologiczna), wprowadza elementy techniczno-ekonomicznej analizy procesu z uwzględnieniem zasad bilansowania masy i energii. Zaznajamia z podstawowymi operacjami jednostkowymi, technikami separacji i oczyszczania, sposobami ogrzewania w przemyśle oraz procesami jednostkowymi ze szczególnym uwzględnieniem katalizy.
Wykład wprowadza elementy koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz podstaw zarządzania chemikaliami. Omawia cechy wspólne i różnice pomiędzy przemysłem chemicznym, spożywczym i energetyką. Podaje definicje i charakterystykę technologii czystych. Wprowadza przykłady procesów biotechnologicznych oraz technologii otrzymywania polimerów, paliw i materiałów ceramicznych działających w pełnej skali produkcyjnej. Przedstawia zagadnienia związane z bezpieczeństwem w przemyśle chemicznym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego stosowania i zarządzania materiałami chemicznymi. Zajmuje się elementami projektowania chemicznych zakładów przemysłowych i zarządzaniem ryzykiem procesowym. Informuje o problemach waluacji I komercjalizacji własności intelektualnej. Przybliża problemy ekonomiczne prowadzenia produkcji przemysłowej w przemyśle chemicznym.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu procesu uczenia się student potrafi:- projektować i przeprowadzić proste syntezy organiczne i nieorganiczne w sposób ciągły w skali laboratoryjnej,- stosować metody analityczne takie jak chromatografia, spektrofotometria czy kolorymetria do oceny przebiegu reakcji chemicznych,- sporządzać bilanse cieplne, materiałowe i kosztów operacji jednostkowych oraz reaktorów chemicznych,- dokonać oceny jakościowej i ilościowej postępu procesu technologicznego lub jednostkowej operacji,- posługiwać się odczynnikami laboratoryjnymi i usuwać je zgodnie z przepisami BHP.
Kryteria oceniania
Egzamin
Literatura
J.Hagen, Industrial catalysis and practical approach.
Riegel’s industrial chemistry, Ed. By J.A.Kent
J.Kępiński, Technologia chemiczna nieorganiczna
E.Grzywa, J.Molenda “Technologia podstawowych syntez organicznych.
J.Johannson, Czysta technologia, środowisko, technika, przyszłość.
Chemie Ingenieur Technik -Journal
Green Chemistry: Theory and Practice, P. T. Anastas and J. C. Warner, Oxford University Press, Oxford, 1998
- Green Chemistry and Catalysis, Roger A. Sheldon, Isabel Arends and Ulf Hanefeld,Wiley-VCH (2007)
- E. S. Uffelman “News from Online: Green Chemistry”, J. Chem. Ed. 2004, 81, 172
- Journal “Green Chemistry”
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: