Energia jądrowa i promieniotworczość 1200-2EJIPDL
Na wykładzie są przedstawiane problemy związane z energią jądrową i wykorzystaniem jej przez człowieka. Opisana jest budowa jądra atomowego i związane z tym przyczyny przemian promieniotwórczych. Przy omawianiu budowy materii przedstawiany jest Model Standardowy oraz metody otrzymywania cząstek elementarnych. Omawiane są dostępne rodzaje promieniowania jądrowego oraz jego oddziaływanie z materią. Przedstawione są zastosowania izotopów naturalnych i sztucznie otrzymywanych w medycynie, nauce i technice. Omówione zostały problemy dotyczące wpływu skażeń promieniotwórczych i promieniowania jonizującego na organizmy i środowisko. Przedstawione są różne typy reaktorów jądrowych obecnie eksploatowanych. Istotnym problemem energetyki jądrowej są odpady promieniotwórcze - ich przechowywanie i utylizacja. Przyszłość stanowią nowe rozwiązania konstrukcyjne reaktorów atomowych np. reaktor Rubii. Wyjaśnione zostały niektóre mity i nieporozumienia dotyczące awarii w Czarnobylu.
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zdobycie wiedzy o budowie jądra atomowego oraz zjawisku promieniotwórczości i jej oddziaływania z materią. Ważnym jest zrozumienie korzyści i zagrożeń jakie niesie promieniotwórczość. Ważnym celem wykładu jest przedstawienie problematyki energetyki jądrowej oraz wyjaśnienie niektórych mitów i nieporozumień.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny, testowy na ocenę. W celu zaliczenia wykładu na ocenę pozytywną należy udzielić poprawnych odpowiedzi na co najmniej 30% zadań składających się na egzamin. Podczas egzaminu można korzystać z własnoręcznych notatek sporządzonych na jednej kartce A4. Osoby pragnące poprawić ocenę z egzaminu pisemnego mogą przystąpić do egzaminu ustnego. W celu osiągnięcia efektów kształcenia należy być obecnym na min. 70% wykładów.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. A.Czerwiński, Energia jądrowa i promieniotwórczość. Oficyna Edukacyjna. Warszawa 1998
2. A. Czerwiński, Blaski i cienie promieniotwórczości, WSiP, Warszawa 1995
Uwagi
W cyklu 2023L:
|
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: