Analityka środowiska - laboratorium 1200-2BLOK4L3
Ćwiczenia dotyczyć będą: pobieranie wybranej matrycy środowiskowej np. gleba lub wody; przygotowanie próbek do badań wybranej matrycy np. rośliny lub gleby (całkowity rozkład próbki); wyznaczanie pH gleby (ekstrakcje typu SLE); dobraniem odpowiedniej metody analitycznej ze względu na rodzaj matrycy, analitu i stężenie oznaczanego składnika. Student zapozna się z wykorzystanie technik chromatograficznych (LC i GC) do oznaczania zawartości makro-kationów , ksenobiotyków organicznych np. pestycydów w glebach; oznaczanie zawartości Mn i Fe metodami spektrometrycznymi (UV-Vis). To wszystko w kontekście badania naturalnych próbek. Dodatkowo zapozna się z metodami oceny oraz zapewnienia jakości wyników analitycznych oraz porównanie otrzymanych wyników z wymaganiami normatywnymi. Student wykonuje 6 ćwiczeń o charakterze analizy instrumentalnej zgodnie z harmonogramem z wybraną grupą studencką, 1 ćwiczenie terenowe dla wszystkich razem studentów i jedno z zakresu normalizacji w analizie środowiskowej w grupie zgodnie z harmonogramem.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna zasady pobierania próbek oraz doboru metody analitycznej w zakresie analizy próbek środowiskowych. Student zna zasady podawania wyników wraz z oszacowaną niepewnością.
Kryteria oceniania
Zaliczenie i odbycie wszystkich ćwiczeń przewidzianych do realizacji (wejściówka, aktywne uczestnictwo w ćwiczeniu, opis uzyskanych wyników.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. Analiza śladowa – zastosowanie; Mlamut Warszawa 2013
2. J. Namieśnik, Przygotowanie próbek środowiskowych do analizy ; WNT Warszawa 2000
3. Fizykochemiczne metody kontroli zanieczyszczeń środowiska WNT Warszawa 1998
4. Specjacja chemiczna; Malamut Warszawa 2009
5. E. Merian "The Elements in the environment" Verlag Chemie Basel, Weinheim, 1984
6. Roger N. Reeve, Introduction Environmental Analysis, Wiley 2002 online
7. Radojevic M, Bashkin VN (2006) Practical Environmental Analysis. Royal Society of Chemistry, 2nd ed. 482 p.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: