Wprowadzenie do chemii organicznej 1200-1WCHORW2
Budowa atomów i cząsteczek, układ okresowy pierwiastków, orbitale atomowe, reguła oktetu, pojęcie hybrydyzacji, wiązania σ i π, wzory Lewisa i ładunki formalne, cząstki naładowane, konsekwencje różnicy elektroujemności, reakcje redoks, grupy funkcyjne, delokalizacja elektronów w cząsteczkach, kation i anion allilowy, struktury rezonansowe, efekt indukcyjny i mezomeryczny, względna moc kwasów i zasad w chemii organicznej, równania dysocjacji, czynniki wpływające na kwasowość i zasadowość, definicja Brønsteda i Lewisa, wstęp do reaktywności, homo- i heterolityczny rozpad wiązań, dlaczego związki ze sobą reagują? Alkany i cykloalkany, właściwości fizykochemiczne, nazwy zwyczajowe i nomenklatura, izomeria i stereoizomeria, konformacje alkanów i cykloalkanów, oraz występujące w nich naprężenia, reguły Cahna-Ingolda-Preloga, izomeria E/Z i R/S.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu nauki w ramach tego przedmiotu student powinien posiadać wiedzę z zakresu budowy związków organicznych, niezbędnych do studiowania chemii organicznej na poziomie akademickim.
Kryteria oceniania
Na zakończenie wykładu obowiązuje egzamin w formie pisemnej.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
John McMurry, Chemia Organiczna tomy 1-2, PWN, Warszawa 2017 (i poprzednie wydania)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: