Język nauki 1200-1JEZNAUK
Przedmiot ma za zadanie zapoznać studentki i studentów z pochodzeniem i strukturą terminologii naukowej, czemu służy wprowadzenie elementów znajomości języka starogreckiego oraz łacińskiego, w szczególności zasad wymowy na przykładzie stosowanych w biologii nazwach gatunków, stosowanych w astronomii nazwach gwiazdozbiorów itp. Omawiana jest etymologia nazw dziedzin nauk i wielu szczegółowych terminów z nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Ma to na celu ułatwienie rozumienia i zapamiętywania specjalistycznego słownictwa oraz otworzyć możliwość tworzenia w razie potrzeby nowych terminów we własnej pracy naukowej.
Na wykładzie omawiane są również elementy poprawności językowej, greckie i łacińskie frazy, powiedzenia i skróty stosowane w naukach oraz dobre zwyczaje językowe w nauce.
Omówione zostaną nazwy wybranych pierwiastków i substancji chemicznych, liczebniki greckie i łacińskie powszechnie obecne w nazwach substancji chemicznych, nazwach figur geometrycznych, w nazewnictwie biologicznym, w nazewnictwie opisującym strukturę materii. Przeprowadzany jest systematyczny przegląd najważniejszych słów greckich i łacińskich oraz przyrostków i przedrostków obecnych w nazewnictwie naukowym.
W zależności od zainteresowań studentów możliwa jest zmiana lub poszerzenie zakresu tematycznego zajęć.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wykładu studentka powinna/student powinien:
a) umieć zapisać i odczytać znaki alfabetu greckiego,
b) umieć poprawnie odczytać słowa łacińskie i greckie,
c) umieć posługiwać się podstawowymi liczebnikami greckimi i łacińskimi,
d) umieć rozpoznać w nazewnictwie naukowym poznane słowa greckie i łacińskie oraz rozpoznać i rozumieć pokrewieństwo między terminami o podobnym pochodzeniu, rozumieć lub przewidzieć w kontekście znaczenie terminu, w którym występuje znane mu słowo,
e) móc łatwiej przyswajać nową dla siebie terminologię.
Kryteria oceniania
1) W dowolnym momencie semestru: odpowiedź ustna z alfabetu greckiego wymowy greckiej i łacińskiej (całość tego zaliczenia trwa zwykle mniej niż 5 minut, wcześniej możliwe konsultacje).
2) Na koniec semestru: egzamin na ocenę ze znajomości podstawowych informacji z wykładu. Możliwość podwyższenia oceny przy odpowiedzi ustnej. Możliwość poprawy w dodatkowych terminach.
Wszystkie stare egzaminy są udostępniane na platformie online.
Dodatkowe punkty za aktywność online.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Materiały udostępnione przez prowadzącego.
(Słownik języka łacińskiego.
Słownik języka starogreckiego.)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: