Metody instrumentalne w bioanalizie i diagnostyce A - laboratorium 1200-1CHMMINAL4
W ramach laboratorium studenci wykonują pomiary/doświadczenia z wykorzystaniem metod instrumentalnych wykorzystywanych zarówno w diagnostyce medycznej, jak i w laboratoriach badawczych. Ćwiczenia obejmować będą m.in poniższe techniki:
- potencjometria z wykorzystaniem elektrod jonoselektywnych;
- spektrofotometria UV-Vis;
- spektrofluorymetria;
- wysokosprawna chromatografia cieczowa;
- wanna Langmuira;
W ramach zajęć studenci zdobędą wiedzę dotyczącą m.in :
- żelowych nośników leków;
- wykorzystania metod instrumentalnych do badania składu leków i ich metabolitów;
- przebiegu reakcji enzymatycznych przez śledzenie ich substratów i produktów;
- badania wpływu substancji biologicznie aktywnych na modelowe błony komórkowe;
- wykorzystania liposomów jako prostych modeli błon lipidowych.
Całkowity nakład pracy to ok 60 godzin: 30 godzin to udział w zajęciach, 5 godzin przeznaczone na konsultacje z prowadzącymi i omawianie raportów, a pozostałe 25 godzin przeznaczonych jest na przygotowanie do zajęć oraz przygotowanie raportów.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Osoba studiująca zna i rozumie:
K_W05 w zaawansowanym stopniu pojęcia chemii analitycznej w zakresie metod analizy jakościowej i ilościowej. Zna metody i techniki analizy instrumentalnej ze szczególnym uwzględnieniem metod stosowanych w bioanalityce i diagnostyce medycznej.
K_W18 w zaawansowanym stopniu aspekty budowy i działania nowoczesnej aparatury pomiarowej wspomagającej badania naukowe w chemii, biochemii i biologii molekularnej.
K_W19 w zaawansowanym stopniu zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w stopniu wystarczającym do pracy w laboratorium chemicznym, biochemicznym i biologii molekularnej.
Osoba studiująca potrafi:
K_U05 przeprowadzić analizę jakościową oraz ilościową substancji, a także posłużyć się wybranymi technikami analizy instrumentalnej do przeprowadzenia analizy substancji nieorganicznych i organicznych.
K_U06 rozwiązywać problemy teoretyczne a także planować i wykonywać proste badania doświadczalne z zakresu termodynamiki chemicznej, termochemii, kinetyki chemicznej, katalizy i biokatalizy, elektrochemii, zjawisk na granicach faz, oraz procesów transportu.
K_U15 umiejętność planowania i wykonywania podstawowych badań, doświadczeń, obserwacji i symulacji komputerowych w dziedzinie chemii, biochemii i biologii molekularnej, oraz krytycznej oceny własnych wyników i dyskusji błędów pomiarowych.
K_U16 zaprojektować, zestawić i posłużyć się wybraną aparaturą pomiarową oraz przeprowadzać pomiary wybranych wielkości fizykochemicznych, wyznaczać ich wartości, oraz ocenić wiarygodność uzyskanych wyników.
Kryteria oceniania
Aby uzyskać pozytywną ocenę końcową z zajęć, student jest zobowiązany uczestniczyć we wszystkich ćwiczeniach oraz zaliczyć każde ćwiczenie. Warunkiem przystąpienia do wykonania ćwiczenia jest zdanie kolokwium wejściowego sprawdzającego znajomość podstaw teoretycznych zagadnienia oraz wykorzystywanych technik instrumentalnych, celu ćwiczenia i sposobu wykonania. Za ocenę z danego ćwiczenia składa się kolokwium wejściowe, aktywność studenta w czasie zajęć oraz raport z wykonanego ćwiczenia.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. W. Szczepaniak „Metody instrumentalne w analizie chemicznej”, PWN.
2. L. Stryer i inni „Biochemia”, PWN.
3. Z. Kęcki „Podstawy spektroskopii molekularnej", PWN.
4. A. Cygański „Metody spektroskopowe w chemii analitycznej, WNT.
5. Materiały rekomendowane przez prowadzących.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: