Chemia nieorganiczna i bionieorganiczna 1200-1CHMCHNBW3
Początkowa część wykładu jest głównie poświęcona podstawom chemii nieorganicznej, z uwzględnieniem położenia pierwiastków w układzie okresowym w celu przewidywania tendencji zmian oraz właściwości wybranych pierwiastków i ich związków. Pokazywana jest rola struktury związków nieorganicznych i ich reaktywności chemicznej, z uwzględnieniem znaczenia siły i natury wiązań międzyatomowych, międzyjonowych i międzycząsteczkowych. Następnie omawiane są także podstawy budowy kryształów jonowych, z uwzględnieniem różnych stopni utlenienia jonów i procesów redoks oraz podstawy chemii związków koordynacyjnych, z uwzględnieniem kompleksów bionieorganicznych (np. enzymów, cytochromów). Kolejnym zagadnieniem jest systematyczny opis wybranych pierwiastków, w tym wodoru i jego związków, metali (w tym przejściowych, lantanowców i aktynowców), tlenków metali, mechanizmów reakcji związków koordynacyjnych, związków organometalicznych oraz procesów katalitycznych. Realizacja powyższego materiału stanowi punkt wyjścia do dyskusji współczesnych wyzwań nauki i technologii nieorganicznych, w tym energetyki wodorowej, rozwoju alternatywnych źródeł energii (ogniwa paliwowe) i konwersji ditlenku węgla do paliw i prostych związków organicznych oraz niskotemperaturowej konwersji azotu do amoniaku. Typowe, klasyczne wiadomości uzupełniane są informacjami na temat chemii nieorganicznych w wybranych układach biologicznych: znaczenia „biopierwiastków”, biochemii wapnia, magazynowania i przenoszenia tlenu, układów enzymatycznych, w tym enzymów redoks, cytochromów, fiksacji azotu i fotosyntezy, a także znaczenia metali w medycynie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student powinien znać podstawy chemii nieorganicznej na akademickim poziomie średnio zaawansowanym z uwzględnieniem współczesnych wyzwań i technologii nieorganicznych oraz orientować się w problematyce chemii bionieorganicznej.
Kryteria oceniania
Semestralny egzamin pisemny na ocenę
Praktyki zawodowe
nie ma
Literatura
A. F. Cotton, G. Wilkinson, P. L. Gaus, Chemia nieorganiczna, Podstawy, PWN, 1998
G. Rayner-Canahom, T. Overton, Descriptive Inorganic Chemistry, Freeman, 2014
C.E. Housecroft, A.G. Sharpe, Inorganic Chemistry, Pearson, 2018
M. Lieberman, A. Peet, Basic Medical Biochemistry, Kluwer, 2018
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: