Chemia fizyczna - laboratorium 1200-1CHMCHFL4
Laboratorium z chemii fizycznej przygotowuje do praktycznego posługiwania się aparaturą do badań fizykochemicznych, uczy planowania i wykonywania eksperymentów oraz opracowywania i przedstawiania wyników doświadczalnych. Zakres materiału obejmuje podstawy termodynamiki fenomenologicznej, kinetyki chemicznej i elektrochemii. Studenci wykonują pięć spośród ośmiu ćwiczeń: „Wyznaczanie ciepła i temperatury przemiany fazowej przy pomocy różnicowego kalorymetru dynamicznego (DSC)”, „Badanie elektrod jonoselektywnych”, „Pomiar przewodnictwa roztworów elektrolitów”, „Wpływ stężenia katalizatora na stałą szybkości reakcji inwersji sacharozy”, „Pomiar napięcia powierzchniowego cieczy”, „Pomiary nefelometryczne koloidów”, „Osmoza”, „Elektroforeza”.
Kierunek podstawowy MISMaP
chemia
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu nauki w ramach tego przedmiotu student/ka powinien/a potrafić zanalizować i wyjaśnić właściwości fizykochemiczne związków chemicznych, znać techniki stosowane w badaniach zjawisk fizykochemicznych i analizować zjawiska fizykochemiczne w zakresie ćwiczeń wchodzących w skład przedmiotu.
Kryteria oceniania
Ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć, aktywność i opis ćwiczenia). Student/ka na początku zajęć zdaje kolokwium w formie pisemnej, wykonuje ćwiczenie, a następnie opracowuje uzyskane dane eksperymentalne i przedstawia osobie prowadzącej w formie opisu. Po przeprowadzeniu pięciu ćwiczeń studenci/tki zdają kolokwium końcowe. Dopuszczalna jest jedna nieobecność.
Literatura
1. P.W. Atkins, Chemia Fizyczna. PWN
2. B.N. Barrow, Chemia Fizyczna, PWN
3. K. Pigoń, Z.Ruziewicz, Chemia Fizyczna. PWN, 2005
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: