Biochemia medyczna 1200-1CHMBMED4
Zależność działania białek od ich budowy na przykładzie hemoglobiny i kolagenu. Enzymy - budowa, podział, reakcje enzymatyczne i ich mechanizmy, kinetyka hiperboliczna , rodzaje inhibicji, wyznaczanie parametrów kinetycznych, enzymy allosteryczne, regulacja aktywności enzymatycznej. Szlaki przekazywania sygnału, hormony, receptory błonowe: receptory sprzężone z białkami G, receptory kinazy tyrozynowej. Bioenergetyka - oddychanie komórkowe i fosforylacja oksydacyjna. Metabolizm węglowodanów, glukoneogeneza, cykl kwasów trikarboksylowych, cykl pentozowy, metabolizm glikogenu. Biosynteza i magazynowanie kwasów tłuszczowych, ketogeneza, biosynteza cholesterolu i steroidów, lipoproteiny, choroby wynikające z zaburzeń metabolizmu wędglowodanów i lipidów. Biosynteza i rozpad aminokwasów, metabolizm białek endo- i egzogennych, choroby metabolizmu aminokwasów. Synteza hemu i metabolizm żelaza. Metabolizm nukleotydów. Homeostaza komórkowa, kontrola cyklu komórkowego, apoptoza i nowotwory.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawowe składniki chemiczne organizmów żywych, ich cechy strukturalne, właściwości chemiczne i rolę w procesach biologicznych, zna i rozumie zależność między strukturą biomolekuł a ich funkcją.
Student zna i rozumie procesy metaboliczne i ich mechanizmy chemiczne zachodzące w organizmie ludzkim, sposób ich regulacji oraz wpływ substancji toksycznych na ich działanie.
Student posiada podstawową wiedzę biologiczną w zakresie procesów fizjologicznych i funkcjonowania narządów organizmu ludzkiego oraz efekty medyczne zaburzeń procesów metabolicznych tam zachodzących. Zna budowę komórki oraz rolę i działanie podstawowych struktur w niej występujących.
Kryteria oceniania
Wykład i proseminaria obowiązkowe. Dopuszczalna liczba nieobecności na wykładzie 3, na proseminarium 1.
W trakcie proseminariów lub wykładów odbędą się cztery krótkie sprawdziany z materiału obejmującego wykład oraz proseminaria. W celu uzyskania dopuszczenia do egzaminu należy uzyskać z nich sumarycznie min. 60% punktów. W przypadku uzyskania mniejszej liczby punktów konieczne jest przystąpienie do kolokwium zaliczeniowego obejmującego cały materiał i uzyskanie oceny pozytywnej (min. 60% punktów) . W przypadku uzyskania mniejszej liczby punktów konieczne jest przystąpienie do kolokwium poprawkowego w sesji poprawkowej. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z kolokwium poprawkowego student nie jest dopuszczony do egzaminu.
Egzamin końcowy z przedmiotu w formie pisemnej. Do uzyskania oceny pozytywnej konieczne jest zdobycie min. 60% punktów.
Literatura
1. Biochemia (Lippincott Illustrated Reviews) Denise S. Ferrier
2. Biochemia Berg Jeremy M., Stryer Lubert, Tymoczko John L., Gatto Gregory
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: