Podstawy geofizyki stosowanej 1103-5`GS
1. Fizyczne własności skał
Parametry sprężyste; gęstość i porowatość skał; anizotropia prędkości sejsmicznych; profilowanie prędkości sejsmicznych w odwiertach. Własności sprężyste skał w wysokich ciśnieniach i temperaturach. Własności magnetyczne, opór elektryczny. Własności termiczne; przewodnictwo cieplne, produkcja ciepła.
2. Modelowanie grawimetryczne
Pomiary przyspieszenia ziemskiego; redukcja wolnopowietrzna i Bouguera; mapy anomalii grawimetrycznych; zależność Nafe-Drake’a między gęstością i prędkością fal sejsmicznych; proste modele anomalii grawimetrycznych; grawimetria poszukiwawcza.
3. Modelowanie magnetyczne
Pomiary magnetyczne; mapy anomalii magnetycznych; proste modele anomalii magnetycznych; magnetometria poszukiwawcza.
4. Sejsmika strukturalna – metoda refrakcyjna
Podstawy teoretyczne fal sejsmicznych; fale sejsmiczne w ośrodkach wielowarstwowych; hodografy, amplitudy, diagramy promieniowe, sekcje syntetyczne. Głębokie sondowania sejsmiczne; sejsmologia eksplozyjna; wielkie eksperymenty sejsmiczne; modelowanie 2D na profilach sejsmicznych; refrakcyjna tomografia sejsmiczna.
5. Sejsmika strukturalna – metoda refleksyjna
Pomiary w sejsmice refleksyjnej. Poprawki statyczne i dynamiczne. Procesing danych sejsmiki refleksyjnej: filtracja, składanie, migracja. Sekcje czasowe i głębokościowe. Interpretacja geologiczna sekscji refleksyjnych.
6. Sejsmika morska – metoda refleksyjna i refrakcyjna
Pomiary na morzu; wzbudzanie fal sejsmicznych; akwizycja danych sejsmiki morskiej. Procesing; fale wielokrotnie odbite w wodzie.
7. Metoda geoelektryczna
Sondowania elektryczne i magnetotelluryczne; interpretacja różnic oporności na profilach 2D. Metody geoelektryczne w kompleksowych badaniach geofizycznych.
8. Inne metody
Pomiary geofizyczne w odwiertach. Metody jądrowe. Metody radarowe. Kompleksowe badania geofizyczne.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Zakładanym efektem uczenia się jest uzyskanie wiedzy o fizycznych metodach w badaniach wnętrza Ziemi, szczególnie w aspekcie poszukiwań geofizycznych. Umiejętności i inne kompetencje, które student nabywa poprzez realizację danego przedmiotu to głównie możliwość samodzielnej oceny przydatności określonych metod geofizyczntch w zastosowaniu do konkretnego zadania poszukiwawczego. Po ukończeniu wykładu student analizuje, rozpoznaje i wyjaśnia zjawiska z punktu widzenia fizycznego.
Kryteria oceniania
Weryfikacja i ocenna osiągniętych przez studenta efektów uczenia się określonych dla przedmiotu jako całości następuje w wyniku procesu egzaminacyjnego dotyczącego każdego studenta lub studentki uczestniczących w powyższym przedmiocie dydaktycznym.
Praktyki zawodowe
Nie przewiduje się praktyk zawodowych.
Literatura
E. Stenz & M. Mackiewicz, Geofizyka Ogólna (1964)
Z. Fajklewicz (red.) Zarys geofizyki stosowanej (1972)
Mari J.L i in., Geophysics of Reservoir and civil engineering (1999)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: