Seminar "Theory of Relativity” 1102-5sTWzgl
Seminaria z teorii względności odbywają się nieprzerwanie w Instytucie Fizyki Teoretycznej od czasów Leopolda Infelda, który je zainaugurował. Seminarium w obecnej formie poświęcone jest przede wszystkim problemom i metodom w teorii Einsteina. Dominujące tematy to teoria czarnych dziur, kosmologia relatywistyczna, kwantowa grawitacja, czasoprzestrzenie asymptotycznie płaskie oraz struktury matematyczne, które mają lub mogą mieć związek z równaniami w teorii grawitacji.
Spektrum prelegentów jest bardzo szerokie: pracownicy i doktoranci Wydziału Fizyki UW oraz innych polskich instytucji naukowych, a także goście zagraniczni. Lista odbytych i planowanych seminariów w aktualnym roku akademickim znajduje się na stronie internetowej
http://ktwig.fuw.edu.pl/1,1,8,seminars.html
Nakład pracy studenta:
Uczestnictwo w seminariach: 60 godzin
Zapoznanie się z literaturą dotyczącą seminariów: 60 godzin
Przygotowanie opisu: 30 godzin
Razem: 150 godzin
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024Z: | W cyklu 2024L: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Uczestnictwo w seminarium pozwoli studentom zapoznać się z aktualnymi kierunkami badań w teorii grawitacji oraz dziedzinach z nią powiązanych, albo tematycznie albo poprzez metody matematyczne. Będą mogli zweryfikować przydatność poznanego na studiach aparatu matematycznego oraz uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie. Uczestnictwo w seminarium może bardzo pomóc w wyborze tematu pracy magisterskiej lub licencjackiej. Udział w seminarium ułatwi także studentom ich własne wystąpienia w przyszłości oraz prowadzenie dyskusji naukowych.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia: systematyczne uczestnictwo w seminarium i streszczenie jednego z seminariów.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Publikacje podawane przez poszczególnych prelegentów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: