Advanced General Relativity 1102-5AGR
W tym wydaniu skupimy się na zagadnieniach asymptotycznych i związanej z nimi teorii promieniowania grawitacyjnego. Przypadki zerowej stałej kosmologicznej i dodatniej stałej kosmologicznej będą wymagały osobnej dyskusji. Wprowadzimy opisy wykorzystujące układy współrzędnych Bondi-Sachsa i Feffermana-Grahama. Podamy szczegółowy związek z formalizmem Newmana-Penrose'a wykorzystującym tensor Weyla i geometrię konforemnej granicy czasoprzestrzeni (scri). We wszystkich tych formalizmach obliczymy ładunki związane z symetriami, odpowiadające im strumienie oraz prawa bilansu wyprowadzone z równań Einsteina. Następnie zastosujemy je do opisu promieniowania grawitacyjnego i zilustrujemy na przykładach zlewających się czarnych dziur. Zwrócimy uwagę na zależność wyników od obecności (lub nie) stałej kosmologicznej. W przypadku asymptotycznie płaskim, wprowadzone struktury geometryczne i fizyczne będą miały zastosowanie do niebiańskiej holografii. Jeśli czas pozwoli, omówimy bardziej szczegółowo promieniowanie perturbacji czasoprzestrzennych czarnych dziur.
Kierunek podstawowy MISMaP
fizyka
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student będzie dysponował narzędziami geometrii kowariantnej z jednej strony oraz powszechnie używanymi układami współrzędnych z drugiej, aby opisać konforemny brzeg czasoprzestrzeni. W przypadku zerowej stałej kosmologicznej będzie to dobrze ugruntowana, ale dość zaawansowana wiedza. Pozwoli ona studentowi lepiej zrozumieć nowe kierunki badań, takie jak holografia niebieska oraz zastosowanie do zderzeń czarnych dziur. W przypadku dodatniej stałej kosmologicznej jest to gorący temat badawczy, więc student zapozna się z najnowszymi pomysłami, a nawet będzie miał okazję aktywnie zaangażować się w badania na własną rękę.
Kryteria oceniania
Pasja do zgłębiania tajemnic i sekretów ogólnej teorii względności czyni ocenę wyników nauki jedynie formalnością.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
R.M.Wald, General Relativity
G. Comp`ere, A. Fiorucci, and R. Ruzziconi, The Λ-BMS4 group of dS4 and new boundary conditions for AdS4, Class. Quant. Grav. 36, 195017 (2019), [Erratum: Class.Quant.Grav. 38, 229501 (2021)], arXiv:1905.00971 [gr-qc].
Adam Bac, licencjat, Relation between the Bondi-Sachs theory of gravitational radiation and that of Newman-Penrose-Ashtekar
Marc Geiller, Céline Zwikel, arXiv:2401.09540,
The partial Bondi gauge: Gauge fixings and asymptotic charges
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: