Zespołowe projekty studenckie 2 1100-ZPS2
Realizacja projektów przez zespoły studenckie ma służyć zdobywaniu i rozwijaniu przez studentów kompetencji dotyczących:
współpracy w grupie
planowania
osiągania wyznaczonego celu
sprawiedliwego oceniania wkładu członków grupy
zagadnień specjalistycznych, związanych z przedmiotem projektu
Tematyka projektu powinna być związana - przynajmniej częściowo - z fizyką. Projekty mogą polegać m.in. na:
przygotowaniu i przeprowadzeniu doświadczenia
stworzeniu programu komputerowego
zbudowaniu układu elektronicznego lub mechanicznego
przygotowaniu nowego pokazu wykładowego lub ćwiczenia na pracowni
stworzeniu materiału multimedialnego
przygotowaniu artykułu
opracowaniu innowacyjnego rozwiązania i przygotowaniu jego opisu do zgłoszenia patentowego
Studenci mogą wpływać na ostateczny temat projektu, uzgadniając zmiany z opiekunem. O możliwości, warunkach realizacji i celu projektu ostateczną decyzję podejmuje opiekun projektu.
Zespół powinien składać się z co najmniej 3 i nie więcej niż 5 studentów. Liczba studentów w zespole powinna być proporcjonalna do pracy niezbędnej do wykonania projektu.
Należy wybrać grupę przypisaną do interesującego tematu. Opis grup znajduje się na stronie "Zespołowych projektów studenckich".
https://sites.google.com/a/uw.edu.pl/zps/zps-2
Oprócz rejestracji w USOS należy wysłać do potencjalnego opiekuna zespołu (autora proponowanego tematu) informację o chęci realizacji projektu.
Grupy, które wybierze mniej niż 3 studentów, nie będą uruchomione.
Studenci wszystkie ważne decyzje dotyczące realizowanego projektu uzgadniają między sobą oraz z opiekunem. Wszelkie działania powinny być prowadzone tak, by zapewnione było bezpieczeństwo i higiena pracy. Studenci za zgodą opiekuna i pod jego nadzorem mogą korzystać z pomieszczeń i urządzeń, którymi dysponuje opiekun. Studenci mogą korzystać z dedykowanych pomieszczeń (PWN).
Kierunek podstawowy MISMaP
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W08
uwarunkowania związane z działalnością naukową i dydaktyczną, w szczególności w zakresie wybranej specjalności.
K_W09
podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej; potrafi korzystać z zasobów informacji patentowych.
K_W10
ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystującej wiedzę z fizyki.
Umiejętności: absolwent potrafi
K_U02
planować i przeprowadzać zaawansowane eksperymenty, symulacje lub obserwacje w określonych obszarach fizyki lub jej zastosowań, działając indywidualnie lub w zespole, także przyjmując funkcję lidera.
K_U03
dokonać krytycznej analizy wyników pomiarów, obserwacji lub obliczeń teoretycznych wraz z oceną dokładności wyników.
K_U07
przedstawić wyniki badań (eksperymentalnych, teoretycznych lub numerycznych) w formie pisemnej
(w języku polskim i angielskim), ustnej (w języku polskim i angielskim), prezentacji multimedialnej lub plakatu.
K_U09
określić kierunki dalszego doskonalenia wiedzy i umiejętności (w tym samokształcenia) w zakresie wybranej specjalności oraz poza nią.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
K_K02
współdziałania i pracy w grupie, w różnych rolach.
K_K03
odpowiedniego określenia priorytetów służących realizacji określonego przez siebie lub innych zadania.
K_K04
stosowania i propagowania zasad uczciwości intelektualnej w działaniach własnych i innych osób, do rozstrzygania problemów etycznych w kontekście rzetelności badawczej, do propagowania rozstrzygającej roli eksperymentu w weryfikacji teorii fizycznych, do stosowania metody naukowej
w gromadzeniu wiedzy.
K_K06
podjęcia odpowiedzialności za podejmowane inicjatywy badań, eksperymentów lub obserwacji oraz do uwzględnienia społecznych aspektów praktycznego stosowania zdobytej wiedzy i umiejętności oraz związanej z tym odpowiedzialności.
Kryteria oceniania
Warunkiem koniecznym uzyskania zaliczenia przez członków zespołu jest przygotowanie ogólnodostępnego, opublikowanego w Internecie raportu zawierającego listę autorów, informację o opiekunie oraz podsumowującego przebieg i wyniki projektu. O ile to dotyczy projektu, wyniki projektu w formie elektronicznej (programy komputerowe, grafiki, filmy itp.) powinny być udostępnione na wolnych licencjach typu GNU GPL w przypadku programów komputerowych lub CC-BY-SA w przypadku innych utworów. W ustalaniu końcowych ocen i sposobu ich określania biorą udział wszyscy uczestnicy projektu, ostateczną decyzję podejmuje opiekun. Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny powinno być wyraźne określenie wkładu osoby ocenianej w wynik końcowy.
Opiekun samodzielnie wstawia oceny w USOS (po terminie przez Dziekanat) i przesyła koordynatorowi link do upublicznionego raportu.
Literatura
Pełny opis zasad realizacji zespołowych projektów studenckich oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie "Zespołowych projektów studenckich"
http://zps.fuw.edu.pl