Proseminar Theoretical Physics 1100-5sTP
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z technikami tworzenia i wygłaszania seminariów z fizyki z użyciem nowoczesnych narzędzi wizualizacji (prezentacje komputerowe). Każdy uczestnik przygotowuje seminarium na wybrany temat z szeroko rozumianego zakresu fizyki teoretycznej wg poniższego programu. Przed wygłoszeniem seminarium w gronie pozostałych słuchaczy przeprowadzana jest próba generalna, której wysłuchują jedynie prowadzący seminarium. Daje to okazję do korekty i ulepszeń prezentacji.
Program:
1. PODSTAWOWE ZASADY WYGŁASZANIA SEMINARIUM
2. FIZYKA CZĄSTEK ELEMENTARNYCH
3. OPTYKA I FIZYKA ATOMOWA
4. ASTROFIZYKA I GRAWITACJA
5. FIZYKA JĄDRA ATOMOWEGO
6. FIZYKA MATERII SKONDENSOWANEJ
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student nauczy się profesjonalnego przygotowania i wygłoszenia seminarium używając nowoczesnych mediów (komputer, rzutnik, techniki multimedialne).
Kryteria oceniania
Warunkiem koniecznym zaliczenia jest wygłoszenie próbnego seminarium przed prowadzącymi oraz publicznego przed całą grupą. Elementem oceny jest stopień uwzględnienia krytycznych uwag prowadzących zakomunikowanych studentowi podczas próby. Więcej niż dwie nieusprawiedliwione nieobecności wykluczają możliwość zaliczenia przedmiotu. Ważnym elementem oceny jest przeprowadzenie wykładu w przewidzianym czasie. Prowadzący, po wygłoszeniu publicznego seminarium, informują, w obecności grupy, o swoich spostrzeżeniach dotyczących prezentacji. Poza powyższymi kryteriami ocena uwzględnia standardowe czynniki takie jak np. jasność (możliwość zrozumienia) prezentacji czy sposób komunikacji ze słuchaczami.
Literatura
Publikacje podawane przez poszczególnych prelegentów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: