Magnetyczne właściwości materii 1100-3IN`MWM
Celem wykładu jest przedstawienie podstaw fizyki magnetyzmu. Omówione zostaną: podstawowe wielkości magnetyczne, natura magnetyzmu, magnetyzm izolowanych jonów oraz kolektywne własności układów oddziałujących centrów magnetycznych. W odróżnieniu od klasycznego kursu elektrodynamiki nacisk położony będzie na mikroskopowe zjawiska i mechanizmy prowadzące do magnetyzmu materii, w szczególności kryształów i nanostruktur.
Program:
Podstawowe wielkości magnetyczne.
Idealne, nieoddziałujące momenty magnetyczne (spiny).
Swobodne jony i atomy.
Jony magnetyczne w otoczeniu - Pole krystaliczne
Oddziaływanie między momentami magnetycznymi.
Porządek magnetyczny dalekiego zasięgu (układy ferro- i antyferromagnetyczne).
Faza paramagnetyczna układów oddziałujących.
Faza ferromagnetyczna.
Domeny ferromagnetyczne.
Szkła spinowe.
Półprzewodniki magnetyczne i półmagnetyczne.
Metody eksperymentalne magnetyzmu.
Wykład adresowany jest do studentów nie posiadających prawie żadnej wiedzy wiedzy z dziedziny magnetyzmu.
Wymagana jest jedynie znajomość podstaw elektrodynamiki na poziomie równań Maxwella i podstaw mechaniki kwantowej. Wykład ma zapoznać studentów z zagadnieniami stanowiącymi podstawę zagadnień współczesnego magnetyzmu. Zakłada się, że po wysłuchaniu wykładu student będzie mógł poruszać się po aktualnej literaturze z dziedziny magnetyzmu.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wykład ma zapoznać studentów z zagadnieniami stanowiącymi podstawę zagadnień współczesnego magnetyzmu. Po wysłuchaniu wykładu student będzie mógł poruszać się po aktualnej literaturze z dziedziny magnetyzmu.
Student, który zda egzamin bardzo dobrze będzie posiadał znajomość wszystkich zagadnień wyszczególnionych w programie wykładu. Każdy student, który zda egzamin będzie posiadał umiejętność analizy danych doświadczalnych w oparciu o podstawowe modele teoretyczna (w tym Brillouina, Pola Średniego i Stonera-Wohlfartha), rozróżnienia układów nieoddziałujących (paramagnetyków) i oddziałujących (w tym ferromagnetyki i antferromagnetyki); będzie znał podstawowe mechanizmy oddziaływania między momentami magnetycznymi.
Kryteria oceniania
obecność obowiązkowa (maksymalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 3)
egzamin ustny
Praktyki zawodowe
nie
Literatura
C. Kittel, Wstęp do fizyki ciała stałego.
S.Blundell, Magnetism in Condensed Matter
D.C. Mattis, Theory of magnetism.
A.H. Morrish, Fizyczne podstawy magnetyzmu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: