Pracownia elektroniczna dla nanoinżynierii 1100-2INZ25
Pracownia elektroniczna ma zaznajomić studentów z teorią przyrządów elektronicznych biernych i czynnych, podstawami teoretycznymi półprzewodników i technologii cyfrowej.
Studenci będą budować i mierzyć proste układy elektroniczne analogowe i cyfrowe. Zapoznają się przy tym z technikami eksperymentalnymi wykorzystującymi podstawową elektroniczną aparaturę pomiarową, na przykładzie pomiarów obwodów elektrycznych i elektronicznych. Duża waga przywiązywana będzie do graficznej prezentacji wyników pomiarowych, dopasowania zależności funkcyjnych do wyników pomiarów oraz do stosowania zasad analizy niepewności pomiarowych.
Strona www Pracowni Elektronicznej
Wykonywane ćwiczenia będą dotyczyły obwodów prądu stałego i zmiennego (obwody RLC), półprzewodnikowej diody i tranzystora, wzmacniacza operacyjnego i podstaw układów cyfrowych (bramki, przerzutniki).
Studenci poznają podstawową elektroniczną aparaturę pomiarową: woltomierz, amperomierz, omomierz, zasilacz laboratoryjny, generator funkcyjny, oscyloskop cyfrowy, a także wybrane oprogramowanie do przedstawiania i analizy danych pomiarowych.
Kierunek podstawowy MISMaP
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu Pracowni Elektronicznej studenci posiadają:
- Wiedzę o elementach i przyrządach elektronicznych oraz o podstawowych zjawiskach fizycznych wykorzystywanych w elektronice.
- Umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi (multimetry, oscyloskop, komputerowe systemy zbierania danych).
- Umiejętność interpretacji danych doświadczalnych oraz potrafią dokonywać analizy wyników z uwzględnieniem niepewności pomiarowych.
- Potrafią lutować.
- Potrafią zaprojektować, zbudować i uruchomić podstawowe układy elektroniczne.
Kryteria oceniania
Ocena z Pracowni wystawiana jest na podstawie punktów uzyskanych z poszczególnych ćwiczeń, uczestnictwa w wykładach oraz z kolokwiów.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
1) Instrukcje do ćwiczeń przedstawione na stronie www pracowni.
2) D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, Podstawy fizyki, PWN 2005
tom 3 - rozdziały 26, 27, 28, 31, 33 - elementy i obwody prądu stałego i zmiennego
tom 5 - rozdział 42 - przewodnictwo elektryczne ciał stałych
3) R. Śledziewski, Elektronika dla fizyków, PWN 1982
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: