Techniki pomiarowe w nanotechnologii 1100-2INZ22
I. Nanomateriały, nanostruktury – technologie otrzymywania.
II. Wiązania w ciałach stałych. Struktura krystaliczna. Podstawy dyfrakcji. Badania strukturalne: techniki wykorzystujące promieniowanie X, dyfrakcja neutronów, mikroskopia elektronowa (TEM, SEM), mikroskopia tunelowa i sił atomowych, obrazowanie oddziaływań magnetycznych.
III. Poziomy energii quasicząstek w kryształach objętościowych i nanomateriałach. Transport ładunku z wykorzystaniem nanomateriałów i ich struktur. Urządzenia półprzewodnikowe i ich charakteryzacja prądowa.
IV. Metody optyczne charakteryzowania nanomateriałów: absorpcja, luminescencja i rozproszenie Ramana.
IV. Źródła momentów magnetycznych w nanomateriałach i sprzężenie długozasięgowe w nanomateriałach magnetycznych i strukturach magnetycznych. Rezonanse magnetyczne: rezonans paramagnetyczny, rezonans jądrowy, rezonanse kolektywne.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozumie pojęcia materiałów o różnej wymiarowości i zna technologie ich otrzymywania. Zna podstawowe techniki eksperymentalne stosowane do badań struktury, składu, właściwości elektrycznych, optycznych i magnetycznych materiałów. Rozumie podstawy fizyczne tych technik.
Kryteria oceniania
Wykład kończy się egzaminem pisemnym i ustnym.
Egzamin pisemny składa się z testu z pytaniami otwartymi (max. 50 punktów).
Warunkiem przystąpienia do egzaminu ustnego jest uzyskanie 20 punktów z egzaminu pisemnego.
Literatura
1. A. Oleś, Metody doświadczalne fizyki ciała stałego,
2. P.W. Atkins, Chemia fizyczna,
3. Nanotechnologie, redakcja R.W. Kelsall, I.W. Hamley, M. Geoghegan
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: