Pracownia fizyczna I R 1100-1Ind25
Zajęcia obejmują wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych z wybranych działów fizyki. Ćwiczenia te mają na celu zaznajomienie studentów z podstawowymi przyrządami i metodami pomiarowymi poprzez przeprowadzenie prostych doświadczeń pozwalających na kształcenie sprawności eksperymentalnej i zdobycie umiejętności oceny błędów pomiarowych, a także raportowania wyników.
Obowiązkiem studenta jest uczestnictwo w 10 tygodniach zajęć, wykazanie się znajomością niezbędnych zagadnień związanych z analizą niepewności pomiarowych i przygotowanie raportów z każdego wykonanego ćwiczenia.
Ćwiczenia wykonywane będą na terenie pracowni technik pomiarowych. Na wykonanie każdego przeznacza się 3 godziny obejmujące jedne zajęcia (w szczególnych przypadkach 6 godzin, rozłożonych na 2 tygodnie).
Student przygotowuje się samodzielnie do wykonania każdego z zadań zgodnie z instrukcją. Etap ten zajmuje 1-2h. Następnie student wykonuje pomiary indywidualnie pod kierunkiem prowadzącego zajęcia (3 lub 6h). Na koniec student analizuje dane i przygotowuje raport, kierując się wskazówkami prowadzącego. Zależnie od ćwiczenia należy przeznaczyć na to około 5-10h. W przypadku ćwiczeń dwutygodniowych obowiązuje opracowanie wyników 1 tygodnia pomiarów przed przystąpieniem do drugiej części.
Raporty z ćwiczeń powinny zostać oddane w ciągu dwóch tygodni od zakończenia ćwiczenia. Opóźnione oddanie raportu skutkuje obniżeniem oceny z wykonania jego ćwiczenia o 0.5 stopnia za każdy rozpoczęty tydzień spóźnienia.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu student:
- obsługuje oscyloskop, miernik uniwersalny, generator funkcyjny, prosty laser, spektrometr, suwmiarkę itp.,
- szacuje niepewności pomiarów i identyfikuje ich źródła,
- opisuje jasno i zwięźle przebieg i rezultaty swojej pracy a także płynące z niej wnioski,
- rozeznaje się w ogólnej specyfice badań doświadczalnych w różnych działach fizyki.
Kryteria oceniania
1. Pracownia I R polega na wykonaniu 10 ćwiczeń laboratoryjnych (ćwiczenia dwutygodniowe liczą się jako dwa ćwiczenia) i przygotowaniu raportów z wykonanych doświadczeń.
2. Wykonanie każdego ćwiczenia zostanie ocenione na podstawie raportu z ćwiczenia oraz przygotowania do wykonania ćwiczenia.
3. Raport musi być oddany (załadowany w systemie Kampus) w ciągu dwóch tygodni od wykonania ćwiczenia. Oddanie raportu z ćwiczenia z opóźnieniem spowoduje obniżenie oceny o pół stopnia za każdy rozpoczęty tydzień spóźnienia, przy czym ocena nie zostaje obniżona poniżej 3.
4. Jeśli do 5 tygodnia zajęć student(ka) nie odda żadnego raportu, zostanie trwale usunięty(a) z zajęć Pracowni.
5. Po sprawdzeniu raportu prowadzący ćwiczenie może od razu wystawić ocenę lub wskazać, że przed wystawieniem oceny wymagana jest poprawa raportu uwzględniająca wskazane przez prowadzącego błędy (raporty z uwagami prowadzący umieszczają w systemie Kampus). Raport wymagający poprawy musi zostać załadowany w systemie Kampus w ciągu tygodnia od sprawdzenia pierwszej wersji raportu przez prowadzącego, chyba że prowadzący określi inny termin na wykonanie poprawy.
6. Jeśli raport został oceniony od razu, na ocenę niższą niż 5, to student(ka) ma prawo do jego jednorazowej poprawy. Żeby poprawa raportu została uwzględniona, poprawiony raport musi zostać załadowany do systemu Kampus w ciągu tygodnia od wystawienia oceny. Poprawy wykonane po tym czasie nie będą uwzględniane.
7. Po uzyskaniu trzech ocen bardzo dobrych (5) lub celujących (5!) z raportów pełnych* student(ka) może z kolejnych ćwiczeń oddawać raporty skrócone**.
8. Uzyskanie końcowej oceny niedostatecznej z wykonywanego ćwiczenia spowoduje konieczność jego powtórzenia. W takim przypadku w ocenie końcowej uwzględnione zostaną obie oceny (ocena 2 i ocena z poprawionego ćwiczenia). W trakcie semestru można powtarzać tylko jedno ćwiczenie, które zostało ocenione niedostatecznie.
9. Zaliczenie Pracowni I R nastąpi po wykonaniu 10 ćwiczeń ocenionych pozytywnie (na ocenę co najmniej 3).
10. Ocena końcowa zostanie wystawiona na podstawie średniej arytmetycznej ocen ze wszystkich wykonanych ćwiczeń. Przy obliczaniu średniej ocena 5! liczona będzie jako 5.5.
11. Nieobecność na zajęciach – niezależnie od przyczyny – spowoduje konieczność odrobienia zaległości w dodatkowym terminie. W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie wykonanie w zastępstwie ćwiczenia stacjonarnego ćwiczenia domowego.
*raport pełny ma formę krótkiego artykułu naukowego i pod względem treści i formy musi odpowiadać wymaganiom przyjętym dla raportów z pracowni realizowanych na Wydziale Fizyki.
.
** raport skrócony zawiera tylko streszczenie (abstrakt), prezentację wyników wykonanych pomiarów (w postaci wykresu lub tabeli), uzyskane wyniki końcowe wraz z niepewnościami i opis analizy niepewności pomiaru.
Literatura
Instrukcje oraz materiały do konkretnych ćwiczeń dostępne są poprzez system Kampus.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: