Technologie informacyjne i komunikacyjne R 1100-1Ind12
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z obsługą systemu operacyjnego Linux, z funkcjonowaniem wydziałowej sieci komputerowej, tworzeniem dokumentów w systemie LaTeX, programowaniem w języku Python (krótki wstęp), opracowywaniem danych z wykorzystaniem środowiska języka Python, analizą niepewności pomiarowych, wykonywaniem obliczeń symbolicznych w programie Mathematica i sterowaniem układami pomiarowymi w środowiskach LabView/python. Ćwiczenia w salach komputerowych i w laboratorium. Duża część wykładu (około 2/3) będzie poświęcona analizie niepewności pomiarowych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student, który zaliczy przedmiot będzie miał wiedzę dotyczacą
programów i systemów programistycznych wykorzystywanych powszechnie przez fizyków.
Student będzie mieć podstawową znajomość systemu operacyjnego Linux; umiejętność przygotowania publikacji i prezentacji naukowych w systemie LaTeX; znajomość podstaw programowania w języku Python; umiejętność opracowywania danych doświadczalnych i znajomość podstaw analizy niepewności pomiarowych; znajomość programu Mathematica i umiejętność wykonywania za jego pomocą obliczeń symbolicznych; podstawową znajomość programowania w LabView oraz umiejętność sterowania eksperymentem za pomocą tego systemu.
W ramach nauki programowania w języku Python, student zdobędzie wiedzę
o naukowych bibliotekach tego języka i umiejętność korzystania
z internetowych baz danych.
Kryteria oceniania
Wymagane jest zaliczenie następujących elementów:
- praca w systemie operacyjnym Linux (sprawdzian podczas zajęć, 10% wkładu do oceny końcowej);
- podstawy systemu LaTeX (praca domowa, 15% wkładu do oceny końcowej);
- proste zastosowania programu Mathematica (sprawdzian podczas zajęć, 10% wkładu do oceny końcowej);
- analiza danych pomiarowych w środowisku języka Python (sprawdzian podczas zajęć. 10% wkładu do oceny końcowej);
- ćwiczenia w laboratorium, pomiar sterowany przez komputer(zajęcia w laboratorium - przygotowanie programu w LabView/python, wykonanie pomiarów, analiza niepewności pomiarowych, praca domowa - opracowanie danych przy użyciu języka python i przygotowanie sprawozdania w systemie LaTeX.
55% wkładu do oceny końcowej). W skład ostatniej części wchodzi końcowe sprawozdanie i sprawdzian z analizy niepewności pomiarowych -- każdą z tych części trzeba zaliczyć na min 50%, żeby uzyskać zaliczenie przedmiotu.
Wymagana jest obecność na zajęciach, które będą prowadzone w laboratorium - dane tam zebrane posłużą jako podstawa do wykonania końcowego sprawozdania.
Obecność na wykładach jest obowiązkowa.
Literatura
Instrukcje oraz materiały otrzymywane od prowadzącego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: