Matematyka użytkowa 1000-1S20MU
Jako pożądane umiejętności naszych absolwentów, pracodawcy wymieniają zdolność analitycznego myślenia i uczenia się nowych rzeczy.
W trakcie zajęć, które w dużej części będą miały charakter warsztatów, uczestnicy zmierzą się z kilkoma wyselekcjonowanymi problemami, z jakimi można spotkać się w pracy matematyka poza uczelnią. Będziemy uczyć się współpracować w grupie, zajmując się rozwiązywaniem zadań interdyscyplinarnych, stanowiących nieco upiększone (tzn. uproszczone) wersje rzeczywistych problemów, jakie pozyskaliśmy z różnych źródeł - m.in. "case studies" omówionych w literaturze przedmiotu. Zajęcia będą również okazją do zapoznania się z interesującymi zagadnieniami matematycznymi i używanymi w praktyce narzędziami komputerowymi.
Więcej informacji znajduje się na stronie WWW seminarium.
Międzynarodowa organizacja European Consortium for Mathematics in Industry (ECMI), skupiająca kilkadziesiąt podmiotów, w tym MIM UW, wymienia prowadzenie seminarium z Industrial Mathematics - co na polski lepiej tłumaczyć właśnie jako matematyka użytkowa - jako niezbędny element kształcenia w zakresie ECMI Master Degree in Mathematics for Industry.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- Potrafi wyszukiwać informacje (nie tylko matematyczne) na zadany temat i wykorzystać je do rozwiązania interdyscyplinarnego problemu.
- Potrafi dobrać odpowiednie narzędzia matematyczne i komputerowe do problemu z pogranicza matematyki i innej dziedziny.
- Potrafi podjąć współpracę w grupie lub przewodzić jej.
- Potrafi precyzyjnie, zrozumiale i w atrakcyjnej formie zaprezentować wyniki swojej pracy.
- Rozumie potrzebę aktywnej współpracy matematyków z przedstawicielami szeroko rozumianego przemysłu i ze specjalistami z innych dziedzin, aby sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki.
Kryteria oceniania
Na postawie trzech wykonanych projektów. Na ocenę będzie składać się nie tylko wynik grupy mierzony przez stopień osiągnięcia celu i jakość raportu końcowego, ale także indywidualny wkład studenta w sukces grupy.
Literatura
Jednym z zadań studentów będzie wyszukanie odpowiednich źródeł. Aby lepiej poczuć klimat zajęć, warto sięgnąć do:
- A. Friedman, W. Littman, Industrial Mathematics - A Course in Solving Real-World Problems, SIAM 1994
- Introduction to the Foundations of Applied Mathematics, Holmes, M. H. (Springer 2009)
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: