Matematyczne modele ekspresji genów i sieci regulatorowych 1000-1S11MEG
Seminarium poświęcone będzie analizie matematycznych modeli opisujących elementarne procesy biochemiczne zachodzące w żywej komórce. W szczególności badać będziemy wpływ fluktuacji stochastycznych na stabilność punktów stacjonarnych, orbit okresowych i innych zachowań oscylacyjnych obserwowanych w eksperymentach biologicznych. Analizować będziemy układy równań różniczkowych zwyczajnych, łańcuchy Markowa, procesy urodzin i śmierci. Rozpatrywać będziemy również przestrzenną organizację sieci regulatorowych (równania reakcji dyfuzji, symulacje stochastyczne Monte-Carlo).
Nie zakładamy znajomości biologii. Pierwszy miesiąc poświęcony będzie na wykłady wprowadzające do podstawowych modeli ekspresji i regulacji genów. Wyłożony zostanie też przystępnie niezbędny aparat matematyczny. Następnie zostaną rozdane prace do zreferowania. W trakcie seminarium referowanie prace mogą być punktem wyjścia do krótkiego projektu a w przyszłości do pracy magisterskiej.
Seminarium ma charakter badawczy. Odbywać się będzie w ramach programu Fundacji Nauki Polskiej TEAM „ Mechanistic aspects and spatial effects in cell signalling”, którego koordynatorem jest Tomasz Lipniacki, http://www.ippt.gov.pl/~tlipnia/ W ramach seminarium referowane będą też wyniki badawcze grupy TEAM.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Literatura będzie podana na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: