Aksjomatyczna teoria mnogości 1000-1S07AT
Głównym celem seminarium będzie zaprezentowanie teorii mnogości jako teorii formalnej, stanowiącej z jednej strony aksjomatyczną podstawę całej matematyki, a z drugiej strony ? przedmiot badań logicznych dotyczących niesprzeczności jej fragmentów i rozszerzeń. Zależy nam zarówno na zrozumieniu roli standardowych aksjomatów w rozumowaniach matematycznych, jak i na przyjrzeniu się konsekwencjom dodatkowych aksjomatów.
Program minimum zakłada omówienie następujących zagadnień:
Aksjomaty teorii mnogości Zermelo-Fraenkla ZFC, zależności między nimi, modele dla (fragmentów) teorii mnogości, absolutność, tw. Goedla dla teorii ZFC i pokrewnych.
Hierarchie kumulatywne, zasada refleksji, klasa zbiorów ufundowanych WF, niezależność aksjomatu ufundowania od pozostałych aksjomatów.
Uniwersum konstruowalne L, aksjomat konstruowalności V=L, niesprzeczność Aksjomatu Wyboru AC i Uogólnionej Hipotezy Continuum GCH z ZF.
Aksjomat wyboru AC i jego słabsze wersje, matematyka bez AC, modele permutacyjne, niezależność AC od teorii mnogości bez aksjomatu ufundowania, paradoks Banacha-Tarskiego.
Wielkie liczby kardynalne, zależności między nimi, liczby mierzalne a elementarne włożenia, nieistnienie liczb mierzalnych w L.
Ponadto przewidujemy omówienie niektórych z poniższych tematów, w zależności od czasu i zainteresowań uczestników:
Bardziej zaawansowane elementy kombinatoryki nieskończonej: tw. Silvera, prosta i drzewo Suslina, zasada \diamond i zasady pokrewne, ich prawdziwość w L i ich konsekwencje.
Konsekwencje V=L lub aksjomatów wielkoliczbowych dla deskryptywnej teorii mnogości.
?Namacalne? konsekwencje aksjomatów ZFC i mocniejszych aksjomatów teoriomnogościowych (kombinatoryka skończona, kombinatoryczne własności liczb rzeczywistych).
Dodatkowe aksjomaty w teorii mnogości (np. Hipoteza Continuum CH, Aksjomat Martina MA, Aksjomat Własności Pokryciowej CPA, Aksjomat Otwartego Kolorowania OCA, Aksjomat Determinacji Rzutowej PD) i przykłady ich konsekwencji w topologii, teorii miary i analizie rzeczywistej.
Rodzaj przedmiotu
Kryteria oceniania
Wymagane jest wygłoszenie co najmniej dwóch referatów na satysfakcjonującym poziomie, od którego uzależniona będzie ocena.
Literatura
1.W. Just, M. Weese, Discovering Modern Set Theory.
2.T. Jech, Set Theory.
3.K. Kunen, Set Theory, An Introduction to Independence Proofs.
4.Wybrane prace źródłowe i inna literatura.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: