Metody łańcuchowe w teorii procesów stochastycznych 1000-1M25ML
Wykład rozpocznie się od podania klasycznej teorii w stylu twierdzenia Kołmogorowa o istnieniu modyfikacji ciągłej. Następnie uogólniając te wyniki otrzymamy zastosowanie pojęcia entropii metrycznej do badania regularności procesów określonych na dosyć ogólnych przestrzeniach indeksów.
W szczególności pojęcie entropii jest blisko związane z minoryzacją Sudakowa, która zostanie wykazana dla procesów Gaussowskich. Następnie rozwiązane zostanie zagadnienie regularności trajektorii
procesów stochastycznych, to znaczy wyprowadzone zostaną geometryczne warunki rozstrzygające ograniczoność i ciągłość trajektorii. Analogiczny problem zostanie sformułowany dla kanonicznych procesów znaków losowych. Zostaną również podane zastosowania tego typu wyników do różnych konkretnych zagadnień w probabilistyce. Wzmiankowane będą ogólne procesy kanoniczne,
nieskończenie podzielne, procesy empiryczne, których regularność bada się metoda łańcuchową.
Pojawią się też zagadnienia takie jak badanie równomierności rozkładu na kwadracie próbki wziętej z rozkładu jednostajnego, gdzie w efektowny sposób wykorzystano metodę łańcuchową.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
1. M. Ledoux, M. Talagrand, Probability in Banach spaces. Isoperimetry and processes, Springer-Verlag, Berlin, 1991.
2. M. Talagrand, Upper and lower bounds for stochastic processes, 2nd edition, Springer, Cham, 2021.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: