Algebra różniczkowa 1000-1M25AR
1) Wykład zaczyna się od wprowadzenia podstawowego formalizmu algebry różniczkowej, czyli operatorów różniczkowych na pierścieniach przemiennych i omówieniu ich podstawowych własności.
Dalej, interesuje nas struktura ideałów różniczkowych, w tym różniczkowych odpowiedników ideałów maksymalnych i pierwszych. Generowanie ideałów różniczkowych przez zbiory charakterystyczne (lemat Rosenfelda).
2) Różniczkowania w charaterystyce dodatniej, czyli różniczkowania Hassego-Schmidta, różniczkowania Frobeniusa, różniczkowania iteratywne. Do tego pojęcia takie jak p-bazy, rozszerzenia 0-etalne, liniowa rozłączność. Analiza podciała stałych oraz kilka twierdzeń o całkowalności (czyli rozszerzaniu) iteratywnych różniczkowań Hassego-Schmidta.
3) Krótkie wprowadzenie podstawowych pojęć z teorii modeli. Omówienie teorii DCF - Differentially Closed Fields w charakterystyce zero. Potem pobieżne przedstawienie innych teorii ciał różniczkowych, w DCF w charakterystyce dodatniej oraz SCF - Separably Closed Fields.
3a) W zależności od zaangażowania studentów, opisanie głównych idei z dowodu uogólnionej hipotezy Mordella-Langa (dowód Hrushovskiego z teorii modeli ciał różniczkowych).
4) Różniczkowa teoria Galois - różniczkowe grupy Galois, rozszerzenia Piccarda-Vessiota, teoria Galois liniowych równań różniczkowych oraz omówienie odpowiedniości Galois dla grup algebraicznych (zamiast proskończonych jak w teorii ciał).
4a) W zależności od zaangażowania studentów, Twierdzenie o Elementarnej Równoważności dla ciał różniczkowych i konsekwencje dla grup symetrii.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Alexandru Buium "Differential algebra and diophantine geometry"
Reid Dale "Notes on differential algebra"
( https://math.berkeley.edu/~reiddale/differential_algebra_notes.pdf ) - chyba jako wzorzec do prowadzenia tego wykładu
Irving Kaplansky "An introduction to differential algebra"
Ellis Kolchin "Differential Algebra & Algebraic Groups"
Hideyuki Matsumura "Commutative Ring Theory"
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: