Analiza Fouriera 1000-1M10AF
Współczesna analiza matematyczna wymaga głębokiego spojrzenia na własności funkcji, w szczególności pojęcia takie jak różniczkowanie, całkowanie czy nawet mnożenie daleko odbiegają od swoich klasycznych odpowiedników. Rozwój w tym kierunku został wymuszony przez matematykę stosowaną, reprezentowaną głównie przez równania cząstkowe i metody numeryczne. Wykład swój chciałbym skoncentrować na narzędziach analizy fourierowskiej, przedstawiając spójną teorię wymaganą przez aktualną matematykę.
Głównym punktem wykładu będzie rozkład Paley-Littlewooda, będący rozkładem jedności na poziomie transformaty Fouriera. W naturalny sposób wprowadza to przestrzenie funkcyjne Besova B^s_{p,q} i Triebla F^s_{p,q} -- uogólnienia klasycznych przestrzeni Sobolowa na przestrzenie ułamkowe. Własności takiego spojrzenia powiązane są z osobliwymi operatorami określonymi przez mnożniki fourierowskie. Chodzi tu o twierdzenie Marcinkiewicza uogólniające tożsamość Persevala na przestrzenie L_p. By wykroczyć poza teorie liniowe wymagane jest uogólnienie mnożenia, tj. wprowadzimy pojęcie paraproduktu. Na ćwiczeniach analizowane będą konkretne przykłady jak również rozwiązywać będziemy szczególne zagadnienia z równań cząstkowych związanych z tzw. maksymalną i optymalną regularnością.
Plan wykładu:
1. Podstawowe własności funkcji;
2. Przestrzenie Besova i Triebla, elementy teorii interpolacji
3. Funkcja maksymalna i operatory Zygmunda;
4. Wagi A_p;
5. L_p=F^0_{p,2};
6. Twierdzenia Marcinkiewicza o mnożnikach;
7. Spojrzenia na przypadki graniczne - przestrzenie BMO i Hardy'ego.
8. Paraprodukty i twierdzenia o włożeniu;
9. Zastosowania w równaniach cząstkowych.
Na wykład zapraszam osoby zainteresowane szeroko rozumianą analizą matematyczną. Wykład nie zakłada wiedzy z RRCzI, wymaga znajomości całki Lebesguea oraz elementów analizy funkcjonalnej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
1. J. Duoandikoetxea, Fourier analysis. AMS, Providence, RI, 2001.
2. M.E. Taylor, Tools for PDE. Pseudodifferential operators, paradifferential operators, and layer potentials. AMS, Providence, RI, 2000.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: