Rachunek prawdopodobieństwa 1000-1L00RP
Na proseminarium z Rachunku Prawdopodobieństwaa przewidujemy uzupełnienie i rozszerzenie wiadomości z wybranych działów teorii prawdopodobieństwa. Tematy, które mogą się pojawić, to m.in.: klasyczny rachunek prawdopodobieństwa (transformata Laplace’a, nierówności, twierdzenia graniczne, itd.), metoda probabilistyczna w kombinatoryce, grafy losowe, koncentracja miary, izoperymetria, geometria wypukła, macierze losowe, martyngały, zastosowania w analizie funkcjonalnej i harmonicznej, procesy stochastyczne.
Proseminarium ma zdecydowanie charakter teoretyczny, ale osoby, które chcą się dobrze nauczyć rachunku prawdopodobieństwa z myślą o zastosowaniach, też są mile widziane.
Sugerowane przedmioty na trzeci rok:
-- koniecznie Rachunek Prawdopobieństwa 2 (semestr zimowy),
-- Analiza funkcjonalna (lepiej w semestrze zimowym),
-- Wstęp do procesów stochastycznych (semestr letni).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2025: |
Efekty kształcenia
1) Poszerzenie wiedzy z teorii prawdopodobieństwa.
2) Umiejętność uważnego zapoznania się z tekstem matematycznym, samodzielnego uzupełniania szczegółów rozumowań, samodzielnego uporządkowania wiedzy.
3) Umiejętność przygotowania i wygłoszenia referatu na zadany temat. Świadomość cech, które powinno posiadać dobre wystąpienie.
4) Umiejętność śledzenia dłuższego referatu, zadawania pytań, wygłaszania komentarzy, uczestniczenia w dyskusji.
5) Umiejętność korzystania z literatury, również w języku angielskim. Umiejętność korzystania z baz MathSciNet i zbMATH.
6) Umiejętność napisania i zredagowania dłuższego tekstu matematycznego, polegająca m.in. na umiejętności samodzielnego uzupełniania szczegółów dowodów, uporządkowania materiału, poprawnego korzystania z LaTeXa.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie wygłoszonych referatów, obecności i złożenia pracy licencjackiej.
Literatura
Literatura zostanie podana na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: